Rychlé vyhledávání

Reklama

Dotazy a odpovědi

Jak se dá zabránit přijmu řetězových e-mailů
V naprosté většině případů jsou řetězové e-maily psaným textem, proto je možné provádět kontrolu tzv. antispamovým filtrem a to buď v poštovním klientovi (Outlook, Thunderbird apod.) na svém počítači nebo přímo na e-mailovém serveru. Takto je možné odfiltrovavat nejenom hoaxy a řetězové zprávy, ale také různé podvodné e-maily (phishing, loterie, nigerijske podvody) a další spam.
Nevýhodou antispamového filtru je, že ve výjimečných případech nebo při chybném nastavení může jako spam označit i očekávanou poštu.

V případě kontroly pošty asntispamovým filtrem na klientovi, si musíte zprávy nejdříve stáhnout ze serveru na svůj počítač a až teprve pak se provede kontrola na spam. Zprávy, které filtrem neprojdou jsou buď označeny nebo přesunuty do určité složky, kde je uživatel může ještě sám zkontrolovat, zda mezi ně nebyla omylem zařazena i očekávaná pošta, a pak podle svého uvážení může zprávy vymazat.

Pokud se kontrola provádí přímo na serveru, nedochází ke stahování nevyžádané pošty na klientův počítač, ale uživatel se musí občas přihlasit většinou přes webové rozhraní na server, aby si zkontroloval složku se spamem (pokud není spam přímo zahazován).

Určitou kombinací je, kdy se provádí kontrola na serveru, ale ten je pouze označuje, třeba tím, že do předmětu zprávy přidá pouze označení "***SPAM***" a uživatel si ji stáhne na svůj počítač, jako každou jinou zprávu a je už pouze na jeho zvážení, co s ní udělá. Samozřejmě, že je také možné využívat a kombinavat různá pravidla pro poštu na serveru nebo v poštovním klientu.

V případě klasických řetězových zpráv a hoaxů je situace složitější, protože jsou většinou rozesílány z e-mailových adres, se kterými běžně komunikujete. Existuje možnost přesvědčit své obchodní partnery, přátele a kamarády aby vám podobné věci neposílali, protože tím nikomu neprospívají a také to odporuje netiketě. Vzhledem k tomu, že takovéto zprávy většinou obsahují i velké množství adres, stačí aby příjemce zprávy měl infikovaný počítač některým ze škodlivých kódů a na tyto adresy začne chodit nepříjemný spam a podvodné e-maily.

Občas dostávám spam ze své vlastní adresy, jak je to možné?
Podvrhování adresy odesílatele začaly používat před mnoha lety pisálci virů, aby nebylo možné varovat uživatele napadeného počítače, ze kterého se vir nebo lépe řečeno worm (červ) šířil.
V dnešní době se podvržení adres zneužívá také při rozesílání spamu, kdy většinou adresa příjemce i odesílatele je totožná e-mailová adresa. V praxi to vypadá, že si spam poslal uživatel sám sobě. Tímto trikem se snaží spameři obelstít různé antispamové filtry.

Proč se nemá klikat na odkazy ve spamu?
Spam patří rovnou do koše, v žádném případě neklikáme na odkazy v něm uvedené! Spameři rozesílají e-maily s cílem přilákat uživatele na své stránky, kde nabízejí svoje zboží nebo pomocí e-mailu se snaží infikovat vaše počítače, aby se například staly sítí botnetu a mohly je zneužívat. Kliknutím na odkaz splníte jejich cíl.

To platí i pro link označovaný většinou jako "unsubscribe" - odhlásit se z přijímání e-mailu. V nejlepším případě se nic nestane, ale většinou tím potvrdíte funkčnost vaší e-mailové adresy a budete stále více dostávat různé spamy včetně podvodných e-mailů. V nejhorším případě vás tento odkaz může navést na nebezpečný kód, který se bude snažit infikovat váš počítač nějakou havětí.

Je možné pomocí e-mailu udělat petici?
Zákon o právu petičním ze dne 27. března 1990 - č. 85/1990 Sb. (najdete ho ve Sbírce zákonů částka 19 ze dne 29.3.1990 ) definuje práva a povinnosti spojené s výkonem petičního práva.

Pokud máte na mysli řetězové e-mailové petice, ty nemají žádný právní efekt z několika důvodů:
  1. Náš stávající petiční zákon neumožňuje podávání a šíření petic tímto způsobem.
  2. Není zaručeno, že během přeposílání e-mailu nebude text žádným způsobem upravován
  3. Není zaručeno, že podpisy pod textem nejsou vymyšlené
  4. Petice podle výše uvedeného zákona musí obsahovat určité údaje, ale to většina řetězových petic nesplňuje.
  5. V případě výzvy k zasílání kopií těchto petic na určité adresy, bývají většinou cílové e-mailové schránky zrušeny nebo nikdy neexistovaly.
  6. Většina řetězových petic se vydává za akci uspořádanou některou z organizacích, ale při návštěve jejich stránek si můžeme přečíst že se od podobných petic distancuje.
  7. Pokud byste připojili svuj podpis pod e-mailovou petici a rozeslali například na 10 adres, vytvoříte tím 10 nových "podpisových archů" s vašim "podpisem". Všech deset příjemců by ji také podepsalo a každý rozeslal na dalších 10 adres existovalo by už 100 nových "podpisových archů" Pak by vzniká otázka kolik lidí skutečně petici podepsalo
  8. Z předešlého vyplývá, že se vaše údaje mohou nekontrolovatelně šířit po Internetu a kdokoliv je možné snadno zneužít, například prostým přepsáním textu petice a celá sbírka podpisů včetně vašeho se může ocitnout pod něčím s čím nesouhlasíte nebo je dokonce v rozporu se zákonem.

Kdo podporuje a z čeho je financován tento server
Vznik a provoz serveru na svém začátku podporovaly zejména české a slovenské antivirové firmy (Alwil, Eset, Grisoft). Z jejich příspěvků byla hrazena podstatná část nákladů, zejména na programování a údržbu serveru. V současnoti je nejvýznamnějším partnerem antivirová společnost Eset.

Blok PHISHING byl podporován Českou spořitelnou, a.s., která byla generálním partnerem tohoto projektu v letech 2009 - 2016.

Dále v rámci sponzorství poskytuje firma Digital Action s.r.o. hostingové služby.
Významnou měrou pomáhají oslovení odborníci, kteří se snaží vysvětlit problematiku k tématu jednotlivých hoaxů.

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Cybersecurity Conference Prague 2020
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
SDRUŽENÍ INTERNETOVÝCH OBCHODŮ  Internet-Shops.cz
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
SECIT.SK
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Lymfatické centrum Třebíč
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Doména LEVNAVEJCE.CZ je na prodej.