Rychlé vyhledávání

Reklama

Policie ČR - Odpovědi na dotazy ve věci internetových podvodů a loterií

20.01.2008
Koncem minulého roku se mě hodně lidí ptalo na problematiku podvodných loterií a dokonce někteří žádali o pomoc při vymáhání výhry nebo radu, jak získat zpět peníze za již zaplacené poplatky. Server HOAX.CZ se zabývá prevencí a snaží se informovat uživatele o tomto nebezpečí. V žádném případě nemůžeme pomáhat s vymáháním slíbené výhry, protože jste ve skutečnosti nic nevyhráli a ani nemůžeme zajistit navrácení zaplacených částek podvodníkům.
Jedinou možností je obrátit se na policii ČR. Zajímalo mě, jak se policie staví k těmto internetovým podvodům, proto jsem poslal několik dotazů na příslušná místa a odpověď si můžete přečíst v detailu aktuality nebo v tomto PDF dokumentu.

POLICIE ČR: Dotaz ve věci podvodů a loterií – v y r o z u m ě n í

Oddělení informační kriminality (OIK) obdrželo váš dotaz týkající se především informací k podvodům páchaným formou phishingu, scam a provozováním loterií ve vztahu k zahraničí.

Kromě OIK , který se zabývá internetovou kriminalitou se k problematice loterií vyjádřil odbor hospodářské kriminality, který tuto problematiku obhospodařuje.

Phishing využívají podvodníci k tomu, aby získaly od uživatelů citlivé údaje. Například takové, jakými jsou přihlašovací údaje k jejich účtu spravovaného prostřednictvím internetového bankovnictví. Nejčastější scénář útoku probíhá prostřednictvím elektronické pošty. Uživatel přijme e-mail, který má zfalšovanou adresu, takže vypadá, jako by jej odeslala jeho banka. V předmětu zprávy se pak zpravidla objevuje falešné upozornění banky, že došlo k nějakému problému. K jeho vyřešení má pak dotyčný mimo jiné zadat přihlašovací údaje ke svému účtu či alespoň číslo kreditní karty. Tyto údaje mají být součástí odpovědi na tento e-mail. Stránka samotná pak je v podstatě zkopírovaná z webu banky, takže vypadá identicky. Tato forma podvodu není v poslední době příliš častá. V současné době se vyskytuje, ne však příliš často v našem internetovém prostoru Pharming , skýtá mnohem větší nebezpečí, které nemusí rozpoznat ani zkušenější uživatel. Vyťukáte adresu vaší banky s tím, že prostřednictvím internetového bankovnictví budete chtít provádět nějaké operace, ale netušíc se dostanete na podvržené stránky. Je to důsledek úspěšného napadení systému, který překládá URL adresy do formátu IP.

Pokud se týká těchto podvodů, je samozřejmě důležité, aby občané tuto trestnou činnost oznamovali. Takovéto trestné činy PČR vyšetřuje a pokud nejsou páchány přímo na jejich území spolupracuje v rámci Interpolu s ostatními policejními partnerskými složkami okolních států. Stejně tak se na nás recipročně obracejí tito kolegové se žádostí o spolupráci. Samozřejmě nelze dopředu předjímat úspěšnost výsledku šetření. Úspěšnost šetření je mimo jiné také závislá na spolupráci s poškozenými. Je důležité, aby poškozené osoby uchovaly veškerá data na svém PC pro další využití orgány činnými v trestním řízení. Samozřejmě nejdůležitějším nástrojem na ochranu před podvody tohoto typu je zdravý rozum.

V některých případech, kdy je podezření, že by mohlo docházet k protiprávnímu shromažďování informací k osobám je příslušný Úřad pro ochranu osobních údajů, který je vhodný o takových jevech informovat.

Pokud má občan podezření (např. nezúčastnil se žádné loterie atd.), že v daném případě dochází či došlo k trestné činnosti (podvodně vylákaná finanční částka na různé poplatky), měl by podat trestní oznámení orgánům činným v tr. řízení (státní zastupitelství, PČR) nejlépe podle místa jeho bydliště. Oznámení je možné učinit ve smyslu § 59 odst.1 tr. řádu a jako nejvhodnější se jeví ústní forma, pomocí které lze nejlépe posoudit, zda se v daném případě vůbec jedná o tr. čin a zjištění jeho pachatele.

Podání tr. oznámení v tomto případě slouží zejména k pátrání po pachateli (pravděpodobně v zahraničí) a zamezení jeho další činnosti.

Z dosavadních zkušeností lze v tomto směru konstatovat, že neexistuje téměř žádná reálná šance, jak by mohla poškozená osoba dostat zpět své peníze, nebo alespoň jejich část. Tím, že jsou tyto loterie provozovány v zahraničí a naši občané jsou zpravidla kontaktováni buď prostřednictvím Internetu či e-mailů apod., je šetření v této věci značně složité, neboť jeho výsledek nezávisí pouze na práci Policie ČR.

Z těchto důvodů byla proto v minulosti naše veřejnost, prostřednictvím tiskového oddělení PP ČR, několikrát preventivně upozorněna a zároveň varována, před tímto způsobem kontaktování různými zahraničními (Španělsko, Itálie, Holandsko apod.) společnostmi, že k provozování těchto podvodných loterií a různých sázkových her dochází na našem území neoprávněně. Důraz byl hlavně kladen na to, aby naši občané upustili od svého úmyslu se takových aktivit zúčastnit a aby v této souvislosti neplatili do zahraničí žádné finanční částky, zejména právě proto, že se může jednat o podvod.

Provozování loterií na našem území je upraveno zákonem č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách (dále jen zákonem) a tudíž je podmíněno vydáním povolení příslušného oprávněného orgánu (MF ČR). Další podmínkou z tohoto zákona je i to, že loterii může v ČR provozovat pouze právnická osoba se sídlem na našem území. Povolení nelze vydat ani tuzemské právnické osobě se zahraniční majetkovou účastí či právnické osobě, ve které má tato společnost majetkovou účast ( § 4 odst. 5 zákona). V případě absence tohoto povolení lze tuto činnost postihnout podle § 118a tr. zákona jako neoprávněné provozování loterie a podobné sázkové hry.

Provozování cizozemských loterií včetně prodeje cizozemských losů, účast na sázkách v zahraničí, při nichž jsou sázky placeny do zahraničí, a sbírka sázek pro sázkové hry provozované v zahraničí je s odvoláním na ustanovení § 4 odst. 11 zákona zakázáno. Nicméně tento zákon nestanoví za jeho porušení žádný postih.

Vzhledem k tomu, že PČR neeviduje takovýto druh e-mailů, resp. obdobných aktivit, ve kterých je našim občanům oznamována výhra v různých loteriích, nemůžeme Vám sdělit kolik případů se v současné době vyskytuje v českém prostředí. Podle našich informací lze pouze uvést, že se dosud jednalo vždy o avizované výhry z provozovaných cizozemských loterií, tedy provozovaných nikoli na našem území. V důsledku této skutečnosti spolupracuje PČR, zejména prostřednictvím Interpolu a dalších složek jako je Europol a Sirene, s policejními složkami těch zemí, kde byl zaznamenán výskyt této tr. činnosti.


Vyřizuje:
pplk. Ing. Miroslav Pitipáč
rada


plk. JUDr. Jiří HOUBA
náměstek policejního prezidenta
pro trestní řízení a ředitel úřadu
v.z. plk. Mgr. Libor. VRBA v.r.

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé