Rychlé vyhledávání

Reklama

Timothy Graham

První výskyt: 06.2004

Text hoaxu

MR. ANTHONY ANSAH.
ACCRA, GHANA.
Dear Sir,Madam
Let me start by introducing myself. I am Mr. Anthony Ansah credit officer of a commercial bank in Accra Ghana. I have a concealed business Proposal for you.
About six months ago our client Mr. Timothy Graham who was a Construction contractor here in Ghana and also an international business man made a numbered fixed deposit for 18 calendar months, with a value of Twenty millions Five Hundred Thousand
United State Dollars only in my branch. Upon maturity several notice was sent to him, without any response and just recently another notification was sent to him and still no response came from him. We have just found out that Mr. Timothy Graham and his family had been killed In a plane crash .
After further Verification it was also discovered that Mr. Timothy Graham did not declare any next of kin in his official papers including the paper work of his bank deposit. And he also confided in me the last time he was at my office that no one
except me and my bank knew of his deposit in my bank due to the fact that he was having marital problems with his wife and was presently going through a divorce process and did not want his wife to know about this funds.
So,Twenty millions Five Hundrd Thousand United State Dollars is still lying in my bank and no one will ever come forward to claim it. What bothers me most is that according to the laws of my country at the expiration of 3 years the funds will revert to
the ownership of the Ghanian Government if nobody applies to claim the funds.
Against this backdrop, my suggestion to you is that I will like you as a foreigner to stand as the next of kin to Mr. Timothy Graham so that you will be able to receive the funds for us.
WHAT IS TO BE DONE:
I want you to know that I and two of my colleagues have had everything planned out so that we shall come out successful.
I have contacted an attorney in Spain Barrister Peter Adams that will prepare the necessary document that will back you up as the next of kin to Mr. Timothy Graham, all that is required
from you at this stage is for you to provide me with your Full Names and Telephone number so that the attorney can commence with the paper work. After you have been made the next of kin, the attorney will also fill in for claims on your behalf and secure the necessary approval and letter of probate in
your favor to transfer the funds to an account that will be provided by you.
There is no risk involved at all in the matter as we are going to
adopt a legalized method and the attorney will prepare all the
necessary documents.
Please endeavor to observe utmost discretion in all matters
concerning this issue.
Once the funds have been transferred to your nominated bank account we shall share in the ratio of 70% for me, 25% for you and 5% for any expenses incurred during the course of this operation. Should you be interested please contact our attorney in Spain Barrister Peter Adams on telephone number 34 618 105 441 or via email(peteradams10@netscape.net) with your full names, Telephone and fax numbers to for easy communication and he will provide you with more details of this operation. Your earliest response to this letter will be appreciated.

Kind Regards
Mr. Anthony Ansah
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/timothy-graham/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=243

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé