Rychlé vyhledávání

Reklama

Serena Jones

Text hoaxu

Donation for the Lord

From: Mrs Serena Jones

PLEASE ENDEAVOUR TO USED IT FOR THE CHILDREN OF GOD.
I am the above named person from Kuwait. I am married to Dr. Harry

Jones who worked with Kuwait embassy in Ivory Coast for nine years before he died in the year 2000. We were married for eleven years without a child. He died after a brief illness that lasted for only four days. Before his death we were both born again Christians.Since his death I decided not to re-marry or get a child outside my matrimonial home which the Bible is against.When my late husband was alive he deposited the sum of$8.6Million (Eight Million six hundred thousand U.S. Dollars) with one finance/security company in Amsterderm Holland. Presently, this money is still with the Security Company. Recently, my Doctor told me that I would not last for the next three months due to cancer problem. Though what disturbs me most is my stroke sickness. Having known my condition I decided to donate this fund to church or better still a christian individual that will utilize this money the way I am going to instruct here in. I want a church that will use this fund to fund churches, orphanages and widows propagating the word of God and to ensure that the house of God is maintained. The Bible made us to understand that Blessed is the hand that giveth.

I took this decision because I don't have any child that will inherit this money and my husband relatives are not Christians and I don't want my husband's hard earned money to be misused by unbelievers. I don't want a situation where this money will be used in an ungodly manner. Hence the reason for taking this bold decision. I am not afraid of death hence I know where I am going. I know that I am going to be in the bosom of the Lord.
Exodus 14 VS 14 says that the lord will fight my case and I shall hold my peace. I don't need any telephone communication in this regard because of my health because of the presence of my husband's relatives around me always. I don't want them to know about this development. With God all things are possible. As soon as I receive your reply I shall give you the contact of the Finance/Security Company in Amsterderm Holland. I will also issue you a letter of authority that will prove you as the original- beneficiary of this fund. I want you and!

the church to always pray for me because the lord is my shephard. My happiness is that I lived a life of a worthy Christian. Whoever that wants to serve the Lord must serve him in spirit and truth. Please always be prayerful all through your life. Any delay in your reply will give me room in sourcing for a chuch or christian individual for this same purpose.
Please assure me that you will act accordingly as I stated herein. Hoping to hearing from you.

N.B-PLEASE I WILL ADVICE YOU TO GIVE THE LAWYER IN CHARGE A CALL IN

HOLLAND IMMEDIATELY, HE DOES EVERYTHING ON MY BEHALF AND HE'S VERY UNDERSTANDING AND I BELIEVE HE WILL LEAD YOU TO YOUR SUCCESS IN JESUS NAME, THE LAWYER'S NUMBER IS 0031620668086.

Remain blessed in the name of the Lord.

Yours in Christ,

Mrs Serena Jones
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/serena-jones/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=181

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé