Rychlé vyhledávání

Reklama

Mr Samuel Duke, farmer

První výskyt: 08.2005

Text hoaxu

Dear friend,
This letter might come to you as a surprise as we have not met before,but I believe that you would be compelled to help me after going through the contents of this letter.
My name is Mr Samuel Duke,a divorcee, I am a Zimbabwean. I am a farmer in Zimbabwe. Basically, I was involved in Agricultural production,until August (2003), when the government of Robert Mugabe decided to seize all farm-land(s) owned by whites in Zimbabwe (without compensation). He (Robert Mugabe) did not stop at that; he also went on to expel all White farmers in Zimbabwe.He implored the services of his war veterans to undertake this seizure. The war veterans have been accused (correctly) of being behind the violent occupation of white-owned commercial farms in which an estimated 70,000 farm workers have been displaced. At least, over hundreds white farmers and black settlers have been killed since the farm invasions began in February 2000. As at this momemt, most of us have grudgingly gone back to Europe,while some (a few) of us are still in Zimbabwe.We have decided that we must see this problem to the end. Although we know that we are taking a great risk by staying here in
Zimbabwe. A the moment, our phone lines are bugged,and all our movements are being monitored by Zimbabwes (Robert Mugabe4s)secret Police. Therefore email is the safest means of communication for now.
We (White farmers in Zimbabwe) have taken our case to the United Nations,and even with the threats of sanctions and the subsequent sanctions from the West against the Zimbabwean Authorities, Robert Mugabe (The President of Zimbabwe) still remains adamant. He is insisting that our farm land (some of which we bought with our money and most of which We inherited from our fathers) belongs to the (his) government of Zimbabwe. Anyway, as soon as I heard the rumour about the possible seizure of Ourfarm land(s) and Our subsequent expulsion from Zimbabwe,I immediately soldpart of my farm land and withdrew all the money I had in Zimbabwean banks (Both savings and current account).
Since I could not keep the money in Zimbabwe, I used the services of a Diplomatic Courier Company to move this money (registered as official documents) out of Zimbabwe to Europe.At present, my money totalling US$28,750,000. (Twenty eight million, seven hundred and fifty thousand United States Dollars) is in Europe and hopefully, it would be paid into an offshore account. Can you help me? Are you trustworthy? Can you handle this money? Are you capable of handling this money?
If you can, please contact me All you need to do is to claim this money from the Courier Company. You will be required to contact the Courier Company that moved this money (official documents) out of Zimbabwe and to Europe.
All necessary particulars which can facilitate and enable you claim the money on my behalf will be forwarded to you as soon as your consent to proceed is received.
For your assistance, you will be entitled to 20% of the total sum. You are also obliged to help/advise on the proper and most convenient way of investing this money in your country, since this money cannot be brought back in cash to the Country of origin. Hopefully, You will consider this request and respond positively. If you
are still in doubt after the receipt of this mail, please do not hesitate
to contact me and ask question(s) that might hinder your decision on this matter.
I await your favourable response.
yours sincerely,
Mr Samuel Duke
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/mr-samuel-duke-farmer/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=411

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé