Rychlé vyhledávání

Reklama

LETTER From Phillip Okocha

První výskyt: 04.2006

Text hoaxu

From the Desk of:
Mr. Phillip Okocha

With great pleasure I Mr. Phillip Okocha, working with a bank here in Nigeria as a Manager. I am writing you in respect of a foreign customer (an Oil consultant/contractor with our National Oil & Liquidified Gas Sector) whom made a US$25M (Twenty five Million United States Dollars) depository for an investment program that has remained dormant for years now. Hence, I have decided to contact you due to the urgency of this transaction.

On personal investigation, I discovered that the account holder died On the 25th of July 2000 in Air France AF4590 plane crash. I made further investigation and discovered that the customer died without making a WILL on the depository.

It may interest you to know that I am only contacting you as a foreigner because this money cannot be approved to a local Bank account here, but can only be approved to a foreigner with an account since the money is in US Dollars. I have decided as a matter of urgency upon this discovery now seek your permission to have you stand as next of kin to the fund as No one has ever come forward to claim this fund. It may also interest you to know that I have secured from the probate an ORDER OF MADAMUS to locate any of deceased beneficiary. In accordance to Nigerian Law, fund deposited for over a period of five (5) years without claim will be reverted to the Government treasury, if nobody applies to claim this fund.

I will like you to provide immediately your full Names and Address, Date of Birth, Occupation, Tel & Fax Numbers so that an Attorney will be able to prepare the necessary documents and affidavit which will put you in place as the next of kin. The Attorney will draft and carry out the notarization of the WILL and also obtain the necessary documents and letter of probate/administration in your favour for the transfer.

At the successful conclusion of this business, your goodself shall be entitled to have 40% that is, USD$10M of the total money while I will have 55% that is USD$13.750M and 5% that is USD$1.250M for communications and other expenses. I am ready to invest a reasonable percentage of mine into any viable business you suggest as a joint partner. Your percentage will also be a source of upliftment. You have absolutely nothing to LOSE in assisting me instead, you have so much to GAIN. Be rest assured that this transaction would be most profitable for both of us.

Your response is highly imperative as this is a TWO-man business deal transaction as I shall then provide you with more details and relevant documents that will help you understand the transaction. I need your assistance and co-operation to this reality as I have done my Home-work and fine tune the best way to create you as the beneficiary while I would use my connection and money to secure almost all the paperwork for this transaction which will be done by the Attorney and my position as the Branch Manager guarantees the successful execution of this transaction with you as the beneficiary to this fund.

I will appreciate your early reply for commencement of business. Contact me for acknowledgement by E-mail and whereby you are not interested, please indicate in your reply so that I can seek for the assistance of someone else.

If this proposal is acceptable by you, I expect that you will not take undue advantage of the trust I Will bestow in you. I await your urgent response.

Thanks with great regards.

Mr. Phillip Okocha
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/letter-from-phillip-okocha/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=539

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé