Rychlé vyhledávání

Reklama

Kind Attention.

První výskyt: 07.2004

Text hoaxu

Dear, Friend.

My proposal to you will be very surprising, as we have not had any Personal contact before. However, I sincerely seek your confidence in this transaction,which I propose to you as a person of transparency,honesty and high caliber.

Let me first start by introducing myself properly to you. My name is Ron Sinclear, i was the Personal Assistance to the (Haitian) President . I apologize if I have infringed on your privacy. It may interest you to know that the former president of (Haiti) has been fighting serious war for United Democracy for quite some years now, which has been backed (all along) by some foreign powerful countries.

Not quite long ago, the American government ordered (President, Jean Bertrand Aristed) to leave (Haiti) or be forced out of power by a Rabel force.Knowing fully well the capabilities of America and other powerful members of the United Nations, (President Aristed) decided,and left the seat of power into exile in South Africa country to seek asylum. now a new government is in place .

In the light of all these sad happenings, there was this deposit he made with a Security Company in Europe in year May 2001 ,this took place while he was still in power as the president of Haiti, through the aid of his Personal Assistant, (Ron Sinclear) and some loyalist, he suceeded to secretely move the sum of ($9.5M USD) (NINE MILLION,FIVE HUNDERED THOUSAND, UNITED STATES DOLLARS] to a private security company vault in Europe, and right now,i need your services as a highly reliable foreigner to receive the funds into your bank account for the future survival of my family because i cannot presently operate any foreign bank account in my name. These funds (US$9.5m USD.) arose from various compensation i received from the sales of diamonds deals, i had with ( President Charles Taylor) of Liberia, which are abound in great quantity around the coastal areas of liberia.

I have decided that if you are able assist us,you shall be compensated with 25% commission of the funds, 5% of this money shall be set aside to take care of any local or foreign expenses that might be incurred along the line. My family will have the remaining 75% of the funds. It might also interest you to note that all security arrangements regarding this transaction has been put in place, therefore,you have nothing whatsoever to fear or worry about, as every arrangement will be co-handled by you and my Personal Assistant (Ron Sinclear) who is now presentely in Europe The Netherlands for possible conclusion of this arrangement.

Most part of this share (70%) for my family will also be invested in a lucrative business courtesy of your full advice, assistance and connections because that is the most importat part of this transaction. As you indicate interest to assist my family,please kindly send to us your telephone/fax numbers for further discussion and clarification.I will be expecting to receive your urgent response for us to proceed to more details on .this pending transaction.

God bless you as you respond promptly via Email: ronsinclear@netscape.net

Best regards,

Ron Sinclear.
ronsinclear@netscape.net

Poznámka redaktora

SCAM z Haiti.
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/kind-attention/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=259

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé