Rychlé vyhledávání

Reklama

Biz Contact

První výskyt: 10.2002

Text hoaxu

PLEASE AS YOU READ KINDLY OPEN THE WEBSITE FOR THISDAY NEWSPAPEROF MONDAY 18TH.MARCH 2002, VOL 8,NO.2521 FRONT PAGE AND THAT OF MONDAY MAY 20TH., 2002.VOL 8, NO. 2584 AND TUESDAY SEPTEMBER 24TH., 2002 INCLUDING ALL NEWSPAPER ABOUT THE TRUE STATE OF THINGS FOR FURTHER DETAILS AT (WWW.THISDAYONLINE.COM) SO THAT YOU KNOW HOW URGENT IT IS.
COMPLIMENTS OF THE SEASON. GRACE AND PEACE AND LOVEFROM THIS PART OF THE ATLANTIC TO YOU. I HOPE MY LETTER DOESNOT CAUSE YOU TOO MUCH EMBARRASSMENT AS I WRITE TO YOU IN GOOD FAITH. . PLEASE EXCUSE MY INTRUSION INTO YOUR PRIVATE LIFE INTO YOUR PRIVATE LIFE.

I AM DR AHMED KASSIM , I REPRESENT MRS MARIAM ABACHA,WIFE OF THE LATE GEN. SANI ABACHA, WHO WAS THE FORMER MILITARY HEAD OF STATE IN NIGERIA. HE DIED IN 1998. SINCE HIS DEATH, THE FAMILY HAS BEEN LOOSING A LOT OF MONEY DUE TO VINDICTIVE GOVERNMENT OFFICIALS WHO ARE BENT ON DEALING WITH THE FAMILY. BASED ON THIS THEREFORE, THE FAMILY HAS ASKED ME TO SEEK FOR A FOREIGN PARTNER WHO CAN WORK WITH US AS TO MOVE OUT THE TOTAL SUM OF US$75,000,000.00 ( SEVENTYFIVE MILLION UNITED STATES DOLLARS ), PRESENTLY IN THEIR POSSESSION. THIS MONEY WAS OF COURSE, ACQUIRED BY THE LATE PRESIDENT AND IS NOW KEPT SECRETLY BY THE FAMILY. THE SWISS GOVERNMENT HAS ALREADY FROZEN ALL THE ACCOUNTS OF THE FAMILY IN SWITZERLAND, AND SOME OTHER OUNTRIES WOULD SOON FOLLOW TO DO THE SAME. THIS BID BY SOME GOVERNMENT OFFICIALS TO DEAL WITH THIS FAMILY HAS MADE IT NECESSARY THAT WE SEEK YOUR ASSISITANCE IN RECEIVING THIS MONEY AND IN INVESTING IT ON BEHALF OF THE FAMILY. THIS MUST BE A JOINT VENTURE TRANSACTION AND WE MUST ALL WORK TOGETHER. SINCE THIS MONEY IS STILL CASH,EXTRA SECURITY MEASURES HAVE BEEN TAKEN TO PROTECT IT FROM THEFT OR SEIZURE. I HAVE PERSONALLY WORKED OUT ALL MODALITIES FOR THE PEACEFUL CONCLUSION OF THIS TRANSACTION. THE TRANSACTION DEFINITELY WOULD BE HANDLED IN PHASES AND THE FIRST PHASE WILL INVOLVE THE MOVING OF US$30,000,000.00( THIRTY MILLION UNITED STATES DOLLARS ).

MY CLIENTS ARE WILLING TO GIVE YOU A REASONABLE PERCENTAGE OF THIS MONEY AS SOON AS THE TRANSACTION IS CONCLUDED. I WILL, HOWEVER, BASED ON THE GROUNDS THAT YOU ARE WILLING TO WORK WITH US AND ALSO ALL CONTENTIOUS ISSUES DISCUSSED BEFORE THE COMMENCEMENT OF THIS TRANSACTION. YOU MAY ALSO DISCUSS YOUR PERCENTAGE BEFORE WE START TO WORK. AS SOON AS I HEAR FROM YOU, I WILL GIVE YOU ALL NECESSARY DETAILS AS TO HOW WE INTEND TO CARRY OUT THE WHOLE TRANSACTION. PLEASE, DO NOT ENTERTAIN ANY FEARS,AS ALL NECESSARY MODALITIES ARE IN PLACE, AND I ASSURE YOU OF ALL SUCCESS AND SAFETY IN THIS TRANSACTION. PLEASE, THIS TRANSACTION REQUIRES ABSOLUTE CONFIDENTIALITY AND YOU WOULD BE EXPECTED TO TREAT IT AS SUCH UNTILL THE FUNDS ARE MOVED OUT OF THIS COUNTRY. IF YOU ARE INTERESTED IN ASSISTING MY CLIENT PLEASE SEND THE FOLLOWING DETAILS TO ME:
1.FULL NAMES/CONTACT ADDRESS
2.TEL/FAX NUMBERS
PLEASE, YOU WILL ALSO IGNORE THIS LETTER AND RESPECT OURTRUST IN YOU BY NOT EXPOSING THIS TRANSACTION, EVEN IF YOU ARE NOT INTERESTED.

I LOOK FORWARD TO WORKING WITH YOU.

THANK YOU.
DR AHMED KASSIM
NOTE:

Dateline: 26/09/2002 21:17:45
FG Moves to Confiscate Abacha Loot

Contacts UK, US for help
By Mike Oduniyi with Financial Times report
Princip podvodných dopisů - SCAM 419

Podvodná skupina rozešle obdobné podvodné dopisy na milióny adres. Pisatel(ka) se většinou vydává za Nigerijského občana, ale nebývá žádnou výjimkou i jiná země.
Cílové adresy jsou posbírané z mnoha různých zdrojů po celém světe. Podvodné gangy mohou využít vlastní nástroje pro sběr adres nebo některou databázi koupit.

Pak už stačí jen čekat, až se někdo na podobný e-mail nachytá. Přestože se to zdá neuvěřitelné, počet naivních lidí, které zláká snadná vidina bohatství, bývá několik procent. Mezi nimi jsou i lidé s vyšším vzděláním, doktoři a právníci.

Jakmile oběť odpoví, podvodníci s vyžádají potřebné informace, aby mohli transakci uskutečnit. Pokud je dotyčná osoba nedůvěřivá, mají podvodníci pro ni připraveny falešné dokumenty, certifíkáty, zfalšovaná potvrzení třetích stran, údajně zapojených do obchodu a nechybí ani připravené internetové stránky falešných bank nebo fiktivních přepravních společností, na nichž si nedůvěřivá oběť může "ověřit" podstrčené informace.

Plánovaný převod peněz se z nějakého fiktivního důvodu nepovede a podvodníci začnou tahat z oběti peníze na nečekané výdaje - různé poplatky a úplatky. Případně jsou požadovány různé doklady a informace. Vše trvá tak dlouho, dokud je postižený ochotný platit.

V některých případech se stalo, že zločinci žádali oběť o návštěvu Nigérie nebo jiné země k dokončení transakce. Zde pak dojde k setkání falešnými nebo se zkorumpovanými úředníky. Postupně se začnou se objevovat další problémy a pro jejich vyřízení je potřeba uhradit další poplatky. Pokud se oběť snaží z obchodu vycouvat, bývá různě vydírána. V některých případech byla dokonce i zavražděna.

Na podvodné dopisy nedoporučuje reagovat, protože se tím potvrdí funkčnost adresy a na ni pak mohou být zasílány další podvodné nabídky, falešné loterie a podobně.
Rozhodně se vyvarujte zasílání různých soukromých údajů, čísla pasu nebo dokonce jeho fotokopií, protože i tyto údaje pak mohou být snadno zneužity k jiné trestné činnosti.
Buďte opatrní!
Internet je obrovským zdrojem svobodných informací, ale tato svoboda zároveň dává mnoha podvodným živlům velký prostor pro vyvíjení různých podvodných aktivit.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/scam419/biz-contact/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=scam419&action=hoax_detail&id=117

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé