Rychlé vyhledávání

Reklama

Aktuální informace

21.12.2023

Na serveru BOIT byl uvolněn videozáznam z webináře na téma Vánoční nakupování: Jak rozpoznat podvodné E-shopy a nepřijít o peníze, kde jsou názorné úkazky různých triků, kterými se podvodníci snaží důvěřivé a neopatrné lidi připravit o peníze.

05.12.2023

Ani letos nechybí dárek k Mikuláši v podobě e-knihy od Josefa Dubna. Nová kniha má název V BLUDIŠTI a je k dispozici zdarma ke stažení.


Dávní i nedávní dobrodruzi se již mnohokrát mohli přesvědčit, že v místech, odkud je složité se dostat, může hrozit nebezpečí. Nemusí to být přímo nebezpečná šelma, ale stačí „jen“ riziko uklouznutí či uvíznutí v podzemí nebo problém vůbec najít cestu zpět.
Kdo si přeje užít si bloudění bez rizika, může navštívit speciálně zbudovaná bludiště přírodní, dají se najít v leckterých zámeckých parcích, několik příkladů je uvedených v knize.


A komu se knížka líbila, má volnou ruku ji poslat dál, tedy šíření a sdílení povoleno.


Seznam dárků z minulých let je níže v detailu aktuality.

07.10.2023

Ve třetím díle Honza Dolejš a Pavel Matějíček přináší další příběhy z digitálního světa, které otřásly kybernetickou bezpečností.

- Hacktivistická skupina se rozhodla potrestat uživatele on-line seznamky Ashley Madison, kteří hledali mimomanželské vztahy. Napadla databázi a zveřejnila údaje o uživatelích.

- Sextortion

- Viry do mobilních telefonů ohrožující uživatele operačního systému Android.

Poslouchat můžete třeba na YouTube.27.09.2023
Ukrajinští policisté vydali do ČR skupinu 5 zločinců, tzv. "volačů", kteří podvedli více než 660 Čechů a okradli je o více než 7,6 miliónů EUR. Na případu spolupracovalo přes 100 českých a ukrajinských policistů.

Podvodníci volali svým obětem a vydávali se za bezpečnostní pracovníky banky. Své oběti přesvědčili, že jejich bankovní účet byl napaden hackery a aby zachránili finanční prostředky, musejí je dočasně převést na jiný „zabezpečený“ účet, který jim zločinci sdělili. Pokud volaný uvěřil a poslechl, převedl svoje peníze na účty podvodníků.

20.08.2023

V nenděli 20. 8.2023 se koná v parku Lužánky v Brně již 4. ročník mezigeneračního festivalu Babí léto a dědský den, kde kromě zábavy budou i doprovodné přednášky na problematiku kriminality páchané na seniorech, převážně v prostředí internetu a nových technologií:

- HOAX a další nástrahy internetu
- Mediální gramotnost
- Klamavé obchodní praktiky17.05.2023

Konference SECURITY 2023
se uskuteční ve středu 24. a ve čtvrtek 25. května v pražském hotelu Clarion. Devětadvacátý ročník největší tuzemské nezávislé konference zaměřené na kybernetickou bezpečnost pořádá už tradičně společnost AEC, člen skupiny Aricoma.


Konference je rozděla do dvou dnů

Workshop Day: středa 24. května 2023 (od 13 hodin)
Conference Day: čtvrtek 25. května 2023 (od 9 hodin)
Kde: Clarion Congress Hotel, Freyova 33, Praha 9 – Vysočany

(Více...)
24.12.2022

Přejeme vám radostné prožití vánočních svátků,
hodně zdraví, štěstí a spokojenosti v novém roce.

07.12.2022

Do databáze byla přidána ukázka dalšího pokusu propašování havěti do počítače. Docela žoviálně napsaný e-mail je údajně první objednávkou z dlouhého obchodního vztahu.Pokud takto napsaný text uživatele neodradí, může si stáhnout podezřelý soubor do počítače.


05.12.2022

Perspektiva, o významu tohoto slova si můžeme přečíst ve slovníku cizích slov, že značí:

  • zobrazení pohledu do vzdáleného prostoru do roviny, kdy se zobrazované předměty zdánlivě zmenšují a sbíhají
  • pohled do dálky
  • vyhlídky do budoucnosti
  • hledisko, stanovisko


Ale Perspektiva je také název nové knihy Josefa Dubna. Jak se stalo v posledních letech tradici, je pro čtenáře našeho serveru k dispozici zdarma ke stažení.
A komu se knížka líbila, má volnou ruku ji poslat dál, tedy ji mohou takto obdržet i další čtenáři, „z druhé ruky“.


Přehled e-knih ke stažení je níže v detailu zprávy.

28.11.2022
Prodáváte něco přes internet? Pak je možné, že vás také oslovili podvodníci, kteří chtějí číslo kreditky, aby Vám mohli zaplatit. A stále se najde dost lidí, kteří na takový nesmysl naletí. Více v tomto videu Kluků z Prahy.

30.09.2022

Na youtube kanálu Jirka vysvětluje věci v následujícím videu popisuje trik, kdy vám zavolají podvodníci, kteří se vydávají za vaši banku a policii.

Ve videu uvidíte nejen samotný podvod, ale také až neuvěřitelně dokonalé způsoby manipulace.#phishing #spoofing #kyberkriminalita #scam
22.09.2022
Tento týden proběhla v některých knihovnách v Ústeckém kraji série přednášek, které posluchače seznámily s některými nebezpečími, které na internetu číhají na nezkušené uživatele, ale trochu jsme se podívali i do historie a doby předinternetové, abychom si ukázali, že některé triky podvodníků jsou sice staré, ale moderní technologie umožňuje jejich masovější zneužití a oslovení velkého množství potenconálních obětí.

Věk posluchačů byl různý. Od žáků posledních ročníků ZŠ, kteří se podělili o vlastní zkušenost s podvodníky, která je připravila o tisíce korun, přes zaplněnou aulu středoškoláků až po skupinky studentů třetího věku.

Protože informací bylo bylo v krátké době velké množství, je možné si stáhnou PDF soubor, kde je souhrn informací a doplňující odkazy.

11.07.2022
Minulý týden se objevila větší vlna vyděračských e-mailů, ve kterých podvodníci vyhrožují zveřejněním citlivého videa, které údajné o oběti natočili. Tyto podvody bývají označovány jako SEXTORTION.

Snaží se přesvědčit, že v počítačích oslovených lidí je nainstalován trojský kůň, který údajně uživatele natočil při sledování lechtivých videí. Po oběti požadují zaplacení výkupného v bitcoinech.

Jeden kamarád tyto e-maily komentoval slovy: "Přece se nemůže najít takový pitomec, aby na to naletěl a byl navíc schopen provést platbu v bitcoinech."

03.07.2022

Nakladatelství GRADA vyadalo novou knihu Petra Mareše nazvanou Kyberkultura, hackeři a digitální revoluce - Informace chce být svobodná

Recenze:

"Počítače, a zejména internet, symbolizují nástroj pro práci se vzácnou komoditou, kterou jsou informace. Podívejme se na případy od minulosti po současnost, jak tento mocný nástroj pomohl informace předávat, zpracovávat, případně zmanipulovat nebo jinak zneužít."

22.06.2022
Po delší pauze proběhl ve dnech 15. a 16. 6. 2022, cyklus přednášek pro žáky základních a studenty středních školá na téma Nástrahy na informační dálnici.
více...

31.05.2022
Největší nezávislá konference v České republice zacílená na aktuální témata kybernetické bezpečnosti se uskuteční v úterý 7. června 2022 v pražském Clarion Congress Hotelu. Hlavním tématem letos bude válka na Ukrajině. Pořadatelem 28. ročníku mezinárodní akce Security 2022 je společnost AEC, lídr v oblasti IT zabezpečení.

Ruská válka na Ukrajině mění mnohá pravidla. Účastníci letošní konference budou mít jedinečnou příležitost nahlédnout do spleti špinavých triků útočníků ukrajinskýma očima, seznámí se s časovou linkou útoků, včetně přípravných kroků, ale i s překvapivě efektivní obranou.

O dosud nezveřejněné detaily kyberzločineckých válečných aktivit na Ukrajině se podělí přední tuzemský analytik.

více...

25.05.2022

V úterý 7. 6. 2022 proběhne v Praze další ročník pravidelné konference SECURITY.

Program zahrnuje 8 tematických bloků, manažerská a technická sekce, panelové diskuse. Důraz je kladen na odbornost, nikoliv reklamu.

Zváni jsou především manažeři zodpovědní za oblast ICT security, security specialisté, auditoři a další specialisté v ICT.


24.12.2021

Příjemné a pohodové prožití vánočních svátků

a mnoho úspěchů v novém roce

Vám přeje

server HOAX.CZ
21.12.2021
Jak už se stalo tradicí, v prosinci jsme pro vás připravili malý dárek, který vám snad pomůže zpříjemnit hektické předsváteční nebo snad klidné sváteční období.

Byl večer a bylo jitro, den pátý… to je název nové knihy,  kterou napsal Josef Duben, který jako tiskový mlučí SVS ČR pomáhal vyvracet různé nesmyslné hoaxy. Nyní je na zaslouženém odpočinku, ale určitě nezahálí. Kromě aktivního pohybu se věnuje i psaní knížek. Tématem jsou většinou oblíbené kočky a jejich soužití s nimi. Tato knížka je věnována i ostatním živočichům, ale kočkám je věnováno také dost prostoru.

Knížka si můžete stáhnout ve formátu PDF.


01.12.2021

Často upozorňujeme na vyděračské e-maily označované jako sextortion.
Jak tyto podvody fungují a proč neplatit vyděračům, ani když je e-mail odeslán z vaší vlastní adresy, je vysvětleno v dalším dílu seriálu Prevíti na síti - Sextortion.

27.04.2021

Tvůrci projektu E-Bezpečí zveřejnili další pěkně provedenou animaci, která vás seznámí s nejčastějšími podvody na internetu.

Čtvrthodinové video je ke shlédnutí na YouTube.
15.03.2021

Tisková zpráva AEC

Neoprávněný přístup do elektronické pošty. Nebezpečí instalace škodlivého kódu, krádež dat a jejich zneužití metodami sociálního inženýrství. Tuzemským firmám a institucím hrozí v souvislosti s masivním útokem na systémy využívající Microsoft Exchange Server vážné nebezpečí. Rozsáhlý incident poukázal na fakt, že pouhá aktualizace systému firmy neochrání.

Útok na jeden z nejrozšířenějších softwarových produktů společnosti Microsoft sloužící k výměně e-mailových zpráv a sdílení zdrojů byl s největší pravděpodobností iniciován už koncem roku 2020. Během následujících měsíců, než byl v březnu odhalen, se hackerům v tichosti podařilo napadnout desetitisíce serverů po celém světě. Útoky se nevyhnuly ani České republice a Slovensku, v obou zemích se nacházely tisíce zranitelných serverů.

Pokračování...
28.01.2021

Tisková zpráva:

Společnost AEC, přední poskytovatel kybernetického zabezpečení, nabízí efektivní vzdělávací program pro zaměstnance firem a institucí. Nově začala v rámci svých služeb security awareness využívat nástroje americké platformy KnowBe4.

Díky využití nových nástrojů mohou nyní klienti AEC úspěšněji čelit kybernetickým útokům, včetně falešných e-mailů nebo podvodných telefonátů.

Detail zprávy...

24.12.2020

PŘÍJEMNÉ PROŽITÍ VÁNOČNÍCH SVÁTKŮ,

HODNĚ ZDRAVÍ, ŠTĚSTÍ A POHODY

V NOVÉM ROCE 2021

21.12.2020
Jak už se stalo tradicí, je i letos pro čtenáře a příznivce našeho serveru připravena elektronická knížka, tentokrát s názvem Vytržené listy, kterou napsal bývalý tiskový mluvčí SVS ČR Josef Duben.


Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé