Rychlé vyhledávání

Reklama

Dotazy a odpovědi

Jak se dá zabránit přijmu spamu
K ochraně před spamem antispamovým filtrem a to buď v poštovním klientovi (Outlook, Thunderbird apod.) na svém počítači nebo přímo na e-mailovém serveru. Nevýhodou antispamového filtru je, že ve výjimečných případech nebo při chybném nastavení může jako spam označit i očekávanou poštu.

V případě kontroly pošty asntispamovým filtrem na klientovi, si musíte zprávy nejdříve stáhnout ze serveru na svůj počítač a až teprve pak se provede kontrola na spam. Zprávy, které filtrem neprojdou jsou buď označeny nebo přesunuty do určité složky, kde je uživatel může ještě sám zkontrolovat, zda mezi ně nebyla omylem zařazena i očekávaná pošta, a pak podle svého uvážení může zprávy vymazat.

Pokud se kontrola provádí přímo na serveru, nedochází ke stahování nevyžádané pošty na klientův počítač, ale uživatel se musí občas přihlasit většinou přes webové rozhraní na server, aby si zkontroloval složku se spamem (pokud není spam přímo zahazován).

Určitou kombinací je, kdy se provádí kontrola na serveru, ale ten je pouze označuje, třeba tím, že do předmětu zprávy přidá pouze označení "***SPAM***" a uživatel si ji stáhne na svůj počítač, jako každou jinou zprávu a je už pouze na jeho zvážení, co s ní udělá. Samozřejmě, že je také možné využívat a kombinavat různá pravidla pro poštu v nebo poštovního klienta.

Naopak uživatelé, kteří rozesílají různé řetězové e-maily neskrytě na mnoho adres nebo dokonce nechávají v šířených zprávách e-mailové adresy předchozích příjemců něvědomě podporují šíření spamu tím, že pokud se takovýto e-mail dostane na počítač infikovaný některým ze škodlivých kódů je velká pravděpodobnost, že na tyto adresy začne chodit nepříjemný spam a podvodné e-maily.

Občas dostávám spam ze své vlastní adresy, jak je to možné?
Podvrhování adresy odesílatele začaly používat před mnoha lety pisálci virů, aby nebylo možné varovat uživatele napadeného počítače, ze kterého se vir nebo lépe řečeno worm (červ) šířil.
V dnešní době se podvržení adres zneužívá také při rozesílání spamu, kdy většinou adresa příjemce i odesílatele je totožná e-mailová adresa. V praxi to vypadá, že si spam poslal uživatel sám sobě. Tímto trikem se snaží spameři obelstít různé antispamové filtry.

Proč se nemá klikat na odkazy ve spamu?
Spam patří rovnou do koše, v žádném případě neklikáme na odkazy v něm uvedené! Spameři rozesílají e-maily s cílem infikovat vaše počítače, aby se například staly sítí botnetu a mohly je zneužívat. Kliknutím na odkaz splníte jejich cíl.

To platí ve spamu i pro link označovaný většinou jako "unsubscribe" - odhlásit se z přijímání e-mailu. V nejlepším případě se nic nestane, ale většinou tím potvrdíte funkčnost vaší e-mailové adresy a budete stále více dostávat různé spamy včetně podvodných e-mailů. V nejhorším případě vás tento odkaz může navést na nebezpečný kód, který se bude snažit infikovat váš počítač nějakou havětí.

Generální partner

E S E T - ENJOY SAFER TECHNOLOGY

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé