Rychlé vyhledávání

Reklama

Co to jsou podvodné loterie

Uživatelům jsou formou spamu rozeslány e-maily, s oznámením vysoké výhry v nějaké mezinárodní loterii. Loterie je často pojmenávána nebo jiným způsobem spojováná s některou se známých nadnárodních firmem.  Do údajného slosování se oslovení uživatelé dostali například výběrem e-mailových adres z celého světa a právě ta jejich vyhrála. Většinou bývá doporučeno, nikomu se o svém štěstí nezmiňovat (dotyčný by pak zjistil, že není jediný). Když se šťastlivec o svoji výhru přihlásí, dozví se kromě gratulace, že musí před vyplacením výhry zaplatit manipulační poplatek nebo daň ve výši několika desítek až tisíce EUR. Tento poplatek samozřejmě není možné strhnout z vyplácené výhry. Někdy po zaplacení prvního poplatku jsou požadovány další, mnohem větší částky.

V krajním případě jsou požadovány od "výherce" důvěrné informace  nebo přístupové údaje k účtům například pod záminkou problému s převodem slibované výhry. Takto získané informace mohou podvodníci dále snadno zneužít.

Dalším možným způsobem, jak vylákat peníze z napálených lidí je zneužití tzv. žlutých linek, kdy údajný výherce je nucen z důvody získání informací o výhře zavolat na čísla se zvláštním tarifem. Než se automat na druhé straně "vypovídá", naskakují poplatky za telefon ve výši až několika stovek korun.


Proč podvodníci oslovili právě Vás?

Nevytipovali si Vás jako osobu, pouze se jim do seznamu dostala Vaše e-mailová adresa a tak nyní máte smůlu. Pravděpodobně i v budoucnu Vás budou bombardovat dalšímy podvody a jiným spamem. Obchod s e-mailovými adresami je velice zajímavý pro různé skupiny a tak je možné na některých, ne zrovna legálních stránkách koupit jejich databázi nebo objednat si službu rozeslání spamu.


Jakým způsobem mám na podvodné e-maily reagovat?

Nejjednodušší a snad nejsprávnější je tyto e-maily rovnou vymazat a v žádném případě na ně nereagovat.


Co mám dělat, když jsem se stal obětí podvodu a poslal peníze?

V případě, že se přesto někdo stane obětí trestného činu, může samozřejmě podat trestní oznámení orgánům činným v trestním řízení (státní zastupitelství PČR) nejlépe v místě jeho bydliště.
Z dosavadních zkušeností lze konstatovat, že téměř neexistuje šance, aby poškozená osoba získala zpět své peníze.
Více si o těchto typech podvodů můžete přečíst v tomto vyrozumění od Policie ČR (pdf).


Ukázky v databázi

V naší databázi najdete názornou ukázku některých "zajímavých" oznámení o výhře. Ve skutečnosti je denně generováno mnoho podobných e-mailů s různými názvy loterií, princip je však vždy velmi podobný. Hlavní obranou je kromě dobrého antispamového filtru vždy zachovat chladnou hlavu a použít rozum. Pokud se sami aktivně nezúčastníte loterie (nekoupíte si los, nevsadíte tiket, nejste zapojeni do promoakce a pododbně...) proč by Vám někdo vyplácel částky v řádech statisíců nebo dokonce miliónů eur, dolarů nebo liber jenom proto, že vlastníte nějakou e-mailovou adresu ?!? Opravdu věříte na takové mecenáše?


Stále  ve Vás hlodá červík pochybnosti, že jste možná opravdu vyhráli?

Samozřejmě Vám nikdo nezakazuje nebo nebrání na e-mail odpovědět. Nejdřív však pořádně zvažte, zda se Vám vyplatí sdělit cizím osobám soukromé údaje nebo zaplatit tzv. manipulační poplatky.


Nejzajímavější ukázky v databázi

Protože denně je vypuštěno do světa několik nových variant e-mailů s vaší výhrou, je v databázi pouze několik zajímavých ukázek a příkladů, jaké triky na vás podvodníci zkouší. Z těch opravdu nejzajímavějších můžeme vybrat

UN - HOTMAIL E-MAIL ADDRESS LOTTERY z května 2007, kde v e-mailu byly zneužity obrázky z několika různých serverů, včetně fotografie studenky, coby údajné ředitelky loterie.Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé