Rychlé vyhledávání

Reklama

Zvýšené zálohy na elekřinu jako zdroj příjmů

První výskyt: 05.2011

Text hoaxu

V sobotu jsem mluvil s paní, která pracuje na zákaznickém centru. Dozvěděl jsem se od ní o dalším způsobu, jak tento stát dává peníze cikánům. Tentokrát pomocí ČEZ.
 
Cikán ví, že spotřebuje elektřiny za 2000 Kč měsíčně. Zajde na zákaznické centrum ČEZ a dá si žádost o zvýšení záloh na 4000 korun. S potvrzením o výši záloh jde na sociálku a požádá o podporu, protože na placení tak vysoké zálohy nemá. Sociálka mu klidně vyplácí měsíčně podporu 4000 Kč. Nikdo nic nekontroluje, neprověřuje. Cikán každý měsíc "zaplatí zálohu".

Na konci roku udělá ČEZ vyúčtování a zjistí, že cikán má 48 000 korun přeplatek.
Tak vyplní složenku a pošle jí cikánovi, ten si pěkný balíček vyzvedne na poště!

Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby

Fiktivní zálohy na odběr energií

- reakce na upozornění na možné praktiky některých spoluobčanů, kteří s ohledem na svoji nepříznivou situaci pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi.

Na ústředí firmy ČEZ si MPSV ověřilo, že zákaznická centra se nezabývají důvody navýšení záloh, o které jejich zákazníci žádají. Na situaci, která vznikne, se reaguje s ročním zpožděním, tj. při vyúčtování záloh oproti skutečné spotřebě. V případě výrazného přeplatku ČEZ, automaticky prostřednictvím počítače, snižuje zálohy v budoucím období. Nic však nebrání tomu, aby klient ČEZu přišel po určité době opět s požadavkem na nové navýšení zálohy.

A nyní k situaci, kterou popisuje Váš čtenář. Především uváděný propočet není správný. Jestliže má občan skutečnou spotřebu elektrické energie 2000 Kč a navýší si zálohu na 4000 Kč, potom při vyúčtování, pokud by opravdu spotřebovával pouze 2000 Kč měsíčně, může znít přeplatek na polovinu Vámi uváděné částky. V tom však není podstata problému. Aplikační program OKnouze, který na základě dodaných údajů spočítá výši příslušné dávky pomoci v hmotné nouzi (příspěvku na živobytí, doplatku na bydlení), má v sobě zabudovánu určitou nepřekročitelnou hranici pro uznání výše zálohy. Zálohy za dodávku elektrické energie se započítávají maximálně do výše, která se stanovuje podle speciálního výpočtu stanoveného ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem, a to s ohledem na rozsah používání elektrické energie, počet osob v domácnosti, ceník dodavatele energie a na průměrnou spotřebu elektrické energie v České republice za minulý rok.

Pokud si někdo zálohy navýší, tak se mu v aplikaci OKnouze započítají maximálně do této limitní částky.
Proto podstatné navýšení záloh nemůže zásadním způsobem zvyšovat vyplácenou dávku příspěvku na živobytí nebo doplatku na bydlení.


Navíc po vyúčtování záloh aplikace vrácený přeplatek rozpočítá, určí skutečné měsíční částky nákladů na energie a vyčíslí případný přeplatek na dávkách hmotné nouze s ohledem na výši zálohy, kterou osoba skutečně uvedla. Takovéto přeplatky lze následně např. srážet z běžně vyplácené nebo později přiznané dávky.

Ministr požádal odesílatele dopisu o uvedení městského úřadu, popřípadě zákaznického centra ČEZ, kde k uvedené situaci došlo, aby MPSV mohlo postup příslušného orgánu pomoci v hmotné nouzi analyzovat a posoudit , zda bylo postupováno v souladu se zákonem. I v současné době zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi umožňuje započítávat zálohy pouze ve výši, která je v místě obvyklá, tj. v té výši, kterou současný aplikační program pro výpočet dávek v sobě obsahuje, nikoli ve výši, kterou občan uvádí, popřípadě přináší potvrzenu od ČEZu.

Mgr. Viktorie Plívová
tisková mluvčí a vedoucí tiskového oddělení
Ministerstvo práce a sociálních věcí


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/zvysene-zalohy-na-elekrinu-jako-zdroj-prijmu/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=1146

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé