Rychlé vyhledávání

Reklama

Vymazání holokaustu z anglických školských osnov

První výskyt: 07.2010

Text hoaxu

Po internetu obíhá prezentace, připomínající snahu amerického generála Dwighta D. Eisenhowera zdokumentovat hrůzy holokaustu.
Do textu prezentace zákeřně je vložena desinformace, že prý „holokaust byl vymazán ze školských osnov ve Velké Británii, protože to uráželo víru muslimského obyvatelstva“ (slide 6).Ukázka části prezentace se lživým textem

Poznámka redaktora

ODPORNÁ POLITIZACE

Internetová prezentace připomínající holokaust je odporně zneužita k šíření nenávisti

Připomínat si holokaust není nikdy marné úsilí. Byla to největší hrůza v dosavadních dějinách, výsledek koincidence nadkritického množství chamtivosti a fanatismu. Tento děs však lze ještě svým způsobem stupňovat. To když je do připomínky holokaustu, varující před nenávistí, vmontována pasáž, rozněcující zase jinou nenávist.

Po internetu obíhá prezentace, připomínající snahu amerického generála Dwighta D. Eisenhowera zdokumentovat hrůzy holokaustu: „Je třeba nasbírat co nejvíce důkazů, filmů, svědectví, protože jednou přijde den, kdy nějaký zkurvenec řekne, že tohle se nikdy nestalo.“ Jako by již tušil něco o Davidu Dukeovi a jemu podobných.

Tato prezentace, která žádá být autory přeposílána jako „řetězová“, je exemplárním příkladem „kukaččího vejce“. Do textu původně chvályhodné prezentace je totiž vložena desinformace, že prý „holokaust byl vymazán ze školských osnov ve Velké Británii, protože to uráželo víru muslimského obyvatelstva“ (viz. slide 6).

Přes britskou ambasádu jsme získali vyjádření britského ministra školství Eda Ballse z loňského roku. Ministr v něm odmítá „mýtus o tom, že holokaust byl vyňat z britských osnov“. Holokaust je obligatorní součástí britských osnov pro školáky mezi 11 až 14 roky věku. Toto téma je předmětem dalších nepovinných kursů a lze jej zmínit i v rámci dalších předmětů, jako je angličtina a „politická a občanská výchova“. Nadto ministerstvo financuje studentské poznávací zájezdy do Osvětimi.

O vynětí tohoto tématu z osnov nemůže být podle ministra Ballse vůbec řeč, protože je potřeba, aby každý mladý člověk pochopil, jaká hrůza se pod pojmem holokaust skrývá. Nejsou ani žádné poznatky o tom, že by školy nedodržovaly osnovy a o holokaustu neučily.

Člověku se zastavuje srdce, když je konfrontován s pokusy zneužít zkušenost holokaustu pro naprosto nesouvisející politické či dokonce osobní záměry, jak se na té hrůze přiživit. Nebo kritizovat jenom některé „popírače holokaustu“, když se to hodí, a o jiných pomlčet, když se to nehodí. S pojmem „holokaust“ by vůbec mělo být nakládáno jako se jménem Božím: nebrat ho nadarmo, ale vyslovovat s hrůzou.

Jan Schneider

Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby

Vazeny pane Schneidre,

dekujeme Vam za email a informace.

Oficialni stanovisko Velke Britanie naleznete nize v anglickem jazyce:

Statement from Ed Balls, Secretary of State for Children, Schools and Families, on teaching the Holocaust in schools:

"I want to put an end once and for all to the myth that the Holocaust is not being taught in schools or is being removed from the curriculum. I am pleased to confirm that this is absolutely not the case. Teaching of the Holocaust is compulsory in all secondary schools between the ages of 11 and 14 and can also be studied in GCSE history courses when studying the Second World War. There is also scope to cover it in English, politics lessons and citizenship classes.

"We are clear that there are certain non-negotiable subjects, which are protected in schools; one of those is the Holocaust. There is no evidence that schools are breaking the rules and not teaching the Holocaust. We also fund visits for young people from every secondary school and college to go to Auschwitz.


"I believe the Holocaust was one of the most horrific events in world history and I want every young person to have an understanding of it."

V pripade dalsich dotazu nas nevahejte opet kontaktovat.

S pozdravem,

Nataša Kubíková

Political & Communications Section
British Embassy Prague
Thunovska 14
118 00 Prague 1


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/vymazani-holokaustu-z-anglickych-skolskych-osnov/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=1439

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé