Text hoaxu
Okrem nižšie uvedeneho odporučam nekupovat potraviny z Činy a USA, ktore su geneticky modifikovane /ZDA/ a/alebo inak kontaminovane /Čina/.
Priatelia, tuto správu posiela pravnička, redaktorka Barbara Rous, zamestnana v Bruseli.
Vyhýbajte sa všetkým:
- orieškom a arašidom - dovoz: Brazilia, Čina, Egypt
- pistaciam /Irán/
- sušenemu ovociu ,
- pistaciam, orieškom /Turecko/.
Existuje veľké nebezpečenstvo, že obsahujú aflatoxiny spôsobujúce rakovinu pečene /už i v malom množstve/.
Nekupujte wasabi peas - Japonsko - lebo obsahuje dva velmi jedovaté aditivy, ktore su vo vačšine krajin EU zakázané ( aj v Belgicku, hoci ich predavaju v predajniach Sushi factory - sama som sa o tom presvedčila minulý týždeň !!!)
- Len toľko, mimochodom o vykone dozore nad europskou legislatívou!
Toto som vybrala z dokumentov, ktorymi sa momentalne zaoberam, takže to nie je sprava typu >JPP<.
Prepošli čo najväčšiemu počtu svojich známych!
Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby
Dobrý den,
obrátil jste se na nás s dotazem ohledně zprávy, která varuje spotřebitele před nákupem některých potravin, které pochází ze třetích zemí. K Vašemu dotazu Vám sdělujeme následující: Každá geneticky modifikovaná potravina uváděná na evropský trh musí být schválena Evropskou Komisí. Přehled geneticky modifikovaných potravin a krmiv povolených v EU podle Registru Společenství geneticky modifikovaných potravin a krmiv lze najít např. na této adrese: http://ec.europa.eu/food/dyna/gm_register/index_en.cfm Potraviny jako oříšky, pistácie a sušené ovoce nepatří mezi potraviny, které lze geneticky modifikovat. Státní zemědělská a potravinářská inspekce provádí na základě analýzy rizika odběry vzorků na přítomnost genetické modifikace. V případě zjištění nevyhovujících výrobků na trhu informujeme veřejnost formou tiskových zpráv.
Kontrolám na případný obsah aflatoxinů věnuje SZPI zvýšenou pozornost. K dovozu některých suchých skořápkových plodů z vybraných třetích zemí např. právě z Ćíny a Spojených států amerických je potřeba opatřit každou zásilku výsledky odběru vzorků a analýzy a osvědčení o zdravotní nezávadnosti dováženého produktu. Kontrola dokumentace probíhá v místě prvního vstupu na území Společenství. Samotný odběr vzorků na testování obsahu aflatoxinu B1 a celkové kontaminace aflatoxiny se provádí přibližně u 20 % zásilek. V tržní síti pak probíhá další kontrola, zda produkty splňují stanovený limit na obsah aflatoxinů. Každý výrobce, balírna, kteří dovezenou surovinu zpracovávají, musí mít zavedeny systémy (HACCP), aby zaručili výrobu bezpečné potraviny. Musí prověřovat, zda suroviny vyhovují požadavkům na bezpečnost a jakost.
Potravina Wasabi Peas, která údajně obsahuje nepovolená aditiva. Pisatelka neuvádí, o jaká konkrétní aditiva se jedná. Nicméně všechny přídatné látky lze použít pouze v případě, že jsou bezpečné a mají v potravině své technologické zdůvodnění. Právní předpisy stanoví pro potraviny limitní hodnoty, tj. nejvyšší povolená množství pro každou přídatnou látku. Předpisy také stanoví, pro jaké potraviny lze přídatné látky používat. Za bezpečnost potravin ručí vždy provozovatel potravinářského podniku. Doposud nemáme žádné zprávy o tom, že by tato potravina obsahovala nepovolené přídatné látky. Nicméně pokud má spotřebitel pochyby o složení výrobku, doporučujeme takovou potravinu nekupovat a podat podnět ke kontrole na příslušný inspektorát SZPI.
S pozdravem,
Petra Hoferková
SZPI - Oddělení komunikace
Sice to není z oblasti veterinární, ale pokud jde o GMO, tak snad lze potvrdit, že démonizování GMO není na místě. V podstatě jsou rostiny i zvířata geneticky „modifikovaná“ či možná lépe řečeno přetvářená různým způsobem vědomě i nevědomě co lidská paměť sahá… a největší problémy si lidé s potravinami způsobí jejich nestřídmým požíváním, popřípadě špatným skladováním a tom například druhotnou kontaminací vším možným.
Josef Duben,
tisk. mluvčí SVS ČR
Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/pozor-na-oriesky/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=1039