Rychlé vyhledávání

Reklama

Kód 09 nebo #09

První výskyt: 05.2002

Text hoaxu

Verze česká (1)

Subject: FW: Upozornění od PČR / Upozornění od Policie ČR

Zdravím Vás z práce a zároveň Vám chci předat čerstvou zprávu, kterou jsem se dozvěděl. Třeba někomu zachráním účet za telefon..

Jde o to že Vám někdo zavolá na mobil a představí se jako " PROVIDER" Vodafone,T-Mobile nebo Eurotel a pak Vás požádá o vyťukání kódu 09 a vysvětlí, že jde o ověření správné funkce telefonu. Podvodníci mají k dispozici prostředky, díky kterým spolu se zadaným kódem přečtou Vaši SIM kartu a pak si vytvoří její kopii s Vaším číslem a veškerá jejich volání budete mít v účtu vy.
Současně se objevuje i vir, který zničí SIM kartu a poškodí telefon.
Tento vir poznáte tak, že se Vám jako příchozí hovor zobrazí na displeji "A", "C" nebo"E".
Rada zní hovory nezvedat a v případě, že Vás někdo požádá o zadání kódu, okamžitě zavěsit.
Protože se podvody začaly praktikovat ve velkém měřítku, byli jsme požádáni, abychom předali sdělení co nejvíce lidem.


Verze slovenská (1)

PRE MAJITEĽOV MOBILNÝCH TELEFÓNOV


Nasledujúcu informáciu berte celkom vážne (overené na PČR), možno niekomu zachráni účet za telefon.


Ide o to, že Vám niekto zavolá na mobil a predstaví sa ako " PROVIDER" Vodafone, T-Mobile alebo Eurotel a potom Vás požiada o vyťukanie kódu 09 a vysvetlí, že ide o overenie správnej funkcie telefónu. Podvodníci majú k dispozícii prostriedky, Vďaka ktorým spolu so zadaným kódom prečítajú Vašu SIM kartu a potom si vytvoria jej kópiu s Vaším číslom a všetky ich volania budete mať na účte vy. Súčasne se objavuje aj vírus, ktorý zničí SIM kartu a poškodí telefón. Tento vírus poznáte tak, že sa Vám ako prichádzajúci hovor zobrazí na displeji "A", "C" alebo "E". Rada znie hovory nezdvíhať a v prípade, že Vás niekto požiada o zadanie kódu, okamžite zavesiť.

Pretože sa podvody začali praktizovať vo veľkom merítku, odovzdajte správu čo najviac ľuďom.


Verze slovenská (2)

Vazene kolegyne a kolegovia.

Prave som dostal nasledujucu spravu.

Okamzite informujte vsetkych svojich kolegov a kolegyne, ktori pouzivaju mobilny telefon.
V pripade, ze vam na mobil zavola technik z firiem "Esat" alebo "Ericell" a oznami, ze by rad vykonal kontrolu vasho telefonneho pristroja a poziada vas o vytocenie cisla 9090... potom, prosim, okamzite ukoncite hovor!!!
Je to podvodnicka firma, ktora nasla sposob, ako sa ihned po vytoceni 9090 pristupit na vasu SIM a telefonovat na vase naklady!!!
Prosim informujte vsetkych spolupracovnikov a aj ludi, ktorych poznate, ktori maju mobilny telefon.


Verze česká (2)

PRO MAJITELE MOBILNÍCH TELEFONŮ

Následující informaci berte zcela vážně (ověřeno na PČR), třeba někomu zachrání účet za telefon.

Jde o to že Vám někdo zavolá na mobil a představí se jako " PROVIDER" Vodafone, T-Mobile nebo Eurotel a pak Vás požádá o vyťukání kódu 09 a vysvětlí, že jde o ověření správné funkce telefonu. Podvodníci mají k dispozici prostředky, díky kterým spolu se zadaným kódem přečtou Vaši SIM kartu a pak si vytvoří její kopii s Vaším číslem a veškerá jejich volání budete mít v účtu vy. Současně se objevuje i vir, který zničí SIM kartu a poškodí telefon. Tento vir poznáte tak, že se Vám jako příchozí hovor zobrazí na displeji "A", "C" nebo "E". Rada zní hovory nezvedat a v případě, že Vás někdo požádá o zadání kódu, okamžitě zavěsit.

Protože se podvody začaly praktikovat ve velkém měřítku, předejte sdělení co nejvíce lidem.


Verze česká (3)

PRO MAJITELE MOBILNÍCH TELEFONŮ


Následující informaci berte zcela vážně (ověřeno na PČR), třeba někomu zachrání účet za telefon.


Jde o to že Vám někdo zavolá na mobil a představí se jako " PROVIDER" Vodafone, T-Mobile nebo Eurotel a pak Vás požádá o vyťukání kódu 09 a vysvětlí, že jde o ověření správné funkce telefonu. Podvodníci mají k dispozici prostředky, díky kterým spolu se zadaným kódem přečtou Vaši SIM kartu a pak si vytvoří její kopii s Vaším číslem a veškerá jejich volání budete mít v účtu vy. Současně se objevuje i vir, který zničí SIM kartu a poškodí telefon. Tento vir poznáte tak, že se Vám jako příchozí hovor zobrazí na displeji "A", "C" nebo "E". Rada zní hovory nezvedat a v případě, že Vás někdo požádá o zadání kódu, okamžitě zavěsit.

Protože se podvody začaly praktikovat ve velkém měřítku, předejte sdělení co nejvíce lidem.Obdobná verze - anglicky

If you receive a phone call on your mobile from any person, saying that, he or she is a company engineer, or telling you that they're checking your mobile line, and you have to press # 90 or #09 or any other number.
End this call immediately without pressing any numbers. There is a fraud company using a device that once you press #90 or #09 they can access your "SIM" card and make calls at your expense. Forward this message to as many friends as you can, to stop it. All mobile users pay attention if you receive a phone call and your mobile phone displays (XALAN) on the screen don't answer the call, END THE CALL IMMEDIATELY, if you answer the call, your phone will be infected by a virus.. This virus will erase all IMEI and IMSI information from both your phone and your SIM card, which will make your phone unable to connect with the telephone network. You will have to buy a new phone. This information has been confirmed by both Motorola and Nokia. There are over 3 Million
mobile phones being infected by this virus in all around the world now


Obrázková verze hoaxu.

Druhá obrázková verze hoaxu

Další verze hoaxu o kódu 09

Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby

Dobrý den,

pokud se týká této konkrétní předmětné informace jedná se skutečně o tzv. "hoax", což je nepravdivá podvržená informace mající jediný cíl, kterým je mystifikovat příjemce zprávy a donutit jej případně zprávu dále šířit. U tzv. "hoaxu" není většinou sledován žádný další cíl, jako např. podvodné jednání a tedy se ve většině případů nejedná o činnost, jež by byla v rozporu s právními normami naší jurisdikce. Primárním cílem takových zpráv tedy zůstává tzv. doběhnout příjemce a dezinformovat jej.

Již v minulosti se objevovaly v rámci tzv. "hoaxů" i zprávy, které informovaly příjemce o nebezpečí při volání z různých telefonních čísel na číslo uživatele a nebo aplikaci různých číselných kódů v průběhu hovoru. V několika případech zpráva byla označena jako sdělení ministerstva vnitra či policie. V reálu však žádné takové zprávy vůči veřejnosti nebyly vůči volání z konkrétních čísel a nebo aplikací číselných kódu v průběhu hovoru veřejnosti sdělovány.

Pro informaci uvádím, že doposud s volání jsme preventivně informovali veřejnost jen v případě tzv. "žlutých linek" v návaznosti s automatickým přesměrováním pomocí tzv. "dialerů", kdy se jednalo o volání na telefonní čísla, jež jsou zpoplatněna zvýšenou tarifikací (většinou v rozsahu 60 Kč za min.). Tato informace se ale týkala připojování do sítě Internet pomocí vytáčeného připojení (tzv. dial-up).

S pozdravem

npor. Bc. Karel Kuchařík

vedoucí oddělení
internetové kriminality
Policejního prezidia ČR

Podobné zprávy

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/kod-09-nebo-09/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=4

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé