Rychlé vyhledávání

Reklama

Neberte stopaře

První výskyt: 09.2004

Text hoaxu

Jedna celkem drsna historka
Jedna znama byla nakupovat v hypernove v Pruhonicich, asi v devet vecer. Kdyz skladala veci do auta, prisel za ni chlapek - seriozni pan kolem padesatky, v obleku, s diplomatkou. Ze pry tam mel nejaky jednani a bohuzel mu ujel posledni autobus, tak jestli by ho nevzala na Opatov, pokud jede tim smerem. Ona rekla ze ne, at se nezlobi a manik jako ze OK, ze nevadi, ze to chape.
Kdyz odjizdela, tak tam porad jeste byl, takze se ji ho zzelelo a vzala ho.
Manik hodil diplomatku dozadu a nastoupil. Kdyz zastavili na krizovatce na cervenou, zeptal se, jestli by ji nevadilo, kdyby si radsi sednul dozadu, ze pry se mu dela vepredu spatne. Kdyz vystoupil, blikla zelena, ona najednou asi dostala strach a proste mu ujela.
Doma to vypravela manzelovi, ten ji samozrejme vynadal, ze je uplne blba, ze ho tam tak nechala a co ted jako s tou jeho taskou.. Tak jeli na policii, at to treba predaji oni, nebo neco. Policajti tu diplomatku otevreli.
Nebylo v ni vubec nic, jen rukavice a ocelova struna.

Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby

Tento hoax je elektronickou verzí pověsti (fiktivní folklorní příběh), šířené původně ústně.

Jedná se o smyšlenou historku, rozšířenou po celém světě od 70. let 20. století a vedle ústního přenosu předávanou i v médiích a pomocí internetu. Tento fiktivní příběh, který se ve skutečnosti nikdy nestal, je jednou z nejrozšířenějších současných pověstí (urban legend, contemporary legend), mezinárodní folkloristikou označovanou jako The Killer at the Backseat (Vrah na zadním sedadle). Tato fiktivní pověst je rozšířená po celém světě, nemá žádný reálný základ a je pouhým produktem kolektivní masové hysterie. Odráží pouze kolektivní obavy a strach moderní společnosti z násilné kriminality.

Tato smyšlená histora, kolující doslova po celém světě ve stovkách variant a desítkách verzí, byla poprvé zachycena v USA v 60. letech 20. století, od 70. let je známá i ve Velké Británii. V české ústní tradici jsou verze této pověsti známé již od 80. let 20. století. Tato konkrétní varianta, ve které používá fiktivní vrah škrtící strunu, byla poprvé zachycena v letech 1996-1998 na jižní Moravě, lokalizace příběhu do okolí hypermarketu je známá od konce 90. let 20. století. V současnosti je vyprávěna o desítkách míst po celé České republice, na kterých se údajně měla odehrát (Praha, Brno, Mladá Boleslav, Ostrava…). Celý příběh je samozřejmě smyšlený a jedná se o typickou ukázku moderního strašidelného folkloru, současné obdoby starobylých mýtů a legend.

Detailní rozbor této i dalších pověstí viz např. publikace Černá sanitka a jiné děsivé příběhy. Současné pověsti a fámy v České republice. Praha 2006.

PhDr. Petr Janeček
Národní muzeum
Univerzita Karlova, Filozofická fakulta

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/neberte-stopare/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=281

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé