Rychlé vyhledávání

Reklama

Krutá pravda o nutnosti tzv. nových autolékárniček

První výskyt: 01.2011

Text hoaxu


Protože  záchranáře přímo učím, něco bych vám všem rád sdělil. V Česku je cca  4,3 milionů registrovaných automobilů. Takže při ceně řekněme kolem 250 Kč za jednu autolékárnu jde o obchod zhruba za miliardu.  Takže evidentně musel mít někdo mohutný zájem.
Nicméně si asi sbor  zákonodárců   jaksi nevšiml, že od loňského roku platí v EU zcela  nová závazná  pravidla pro neodkladnou resuscitaci. V nich se  výslovně  nedoporučuje dýchání z úst do úst. Většinou totiž jen zdržuje a  má  nebezpečné vedlejší efekty. Především většina vdechovaného  vzduchu  jde do žaludku  a chudák postižený se potom dosti často  pozvrací s rizikem vdechnutí  zvratků. Je totiž  takzvaně  "předýchán". Neškolený záchrance totiž do postiženého
 povětšinou funí  jako do nafukovací matrace. To někdy vede až k velmi  nebezpečnému otoku  mozku postiženého .  Proto se umělé dýchání v té či oné formě  doporučuje pouze školeným týmům záchranářů.  Primární je  masáž srdce. Tečka. Minimálně první čtyři minuty je vždy nejdůležitější  masáž - na dýchání raději zapomeňte.  Pokud si totiž vezmete resuscitační  roušku s ventilem z lékárny,  nasadíte si jí moc těsně a zkusíte dýchat,  pocítíte minimálně i  jako  zcela zdraví lidé silný diskomfort.  Pokud máte nějaké dechové  obtíže, začnete se sám  dusit. Přesto  je tato hloupost u nás povinná. Nové autolékárny a přiložené návody  jdou tedy zcela proti posledním předpisům Evropské resuscitační> rady a nejsou momentálně ničím jiným, než jen zdrojem velmi dobrého  kšeftu a buzerace občanů! Co tedy všechny automobilisty stejně a  logicky v dohledné době čeká znovu? Další nové autolékárničky s  jiným  návodem a obsahem! Což bude samosebou dalším skvělým kšeftem pro příslušné podnikatelské kruhy většinou velmi blízkých některým  vlivným  zákonodárcům a politikům.  A ty občane blbečku jen drž hubu a  znovu a znovu plať! Pošlete  proto všem a dál i svým zastupitelům.

 P.S. Tyto nové předpisy v češtině je možné prosím kdykoliv zhlédnout např. na web stránkách Pražské záchranné služby.

Poznámka redaktora


Výše uvedený e-mail vzniknul pravděpodobně přebráním textů z článků Nové autolékárničky – někdo má možnost se napakovat a Korupce jako kulisa pro korupci… z Britských listů, pro lepší efekt byla přidána nezbytná slovní omáčka a vše rozesláno do světa.
V prvním, z uvedených článků je i odkaz na schémata pro resuscitaci, ze serveru ZACHRANNASLUZBA.CZ, který provozuje MUDr. Ondřej Franěk.
Doktor Franěk také již několikrát na našem serveru vyvracel některé fámy a níže si můžete přečíst jeho komentář k tomuto hoaxu.

V některých verzích šířeného e-mailu je uveden podpis a kontakt na pana Lněničky, ale ten se od textu distancuje. Jeho stanovisko si můžete přečíst níže.

Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby


Vyjádření MUDr. Ondřeje Fraňka k textu šířeného e-mailu

Dobrý den

 To je zase pěkný hoax, taková slátanina, kam ten svět spěje...
Zas je to jako vždycky - někdo si něco přečetl a vyvozuje z toho dalekosáhlé závěry :-) bohužel trochu mimo mísu, snůška lží a polopravd, jako za starých časů :-)


Od října 2010 platí nová pravidla pro resuscitaci (vydaná celosvětově, EU s tím nemá nic společného), ale z hlediska dýchání z plic do plic se v nich NIC NEZMĚNILO. Dýchání je nadále součástí platných doporučení, stejně jako tomu bylo v posledních pěti letech.

Podstatná změna je spíš v metodice - klíčové je, aby bylo prováděné SPRÁVNĚ. Obecně platí, že dýchání z plic do plic samo o sobě rozhodně není "životu nebezpečné" nebo "výslovně nedoporučené", ale - celkem logicky  - není vhodné je provádět tehdy, pokud to zachránce neumí - pak je to skutečně k ničemu a jen to zdržuje.

Jediná situace, kde dýchání není doporučené, je tehdy, když zachránce přímo spatří náhlý nečekaný kolaps postiženého (modelová situace - člově jde po ulici a najednou se zničeho nic "skácí" - např. např. při infarktu) a současně lze příjezd odborné pomoci očekávat v řádu minut.
Takových případů je sice v běžném životě mnoho, ale právě zástava dechu a event. oběhu následkem úrazu (např. při autonehodě) mezi ně nepatří!!!

Dopravní nehoda je typická situace, kdy primárně nedochází k zástavě oběhu, ale k dušení - mechanizmem:

náraz do hlavy -> bezvědomí -> "zapadlý jazyk" -> dušení

a uvolnění dýchacích cest a případně prodýchnutí postiženého je naopak ROZHODUJÍCÍ pro jeho záchranu!

Pokud je tato pomoc poskytnutá včas, k zástavě oběhu nemusí vůbec dojít!

Nicméně pokud k ní dojde, dýchání z plic do plic by mělo být standardní součástí resuscitace - pokud se do krve nedostane kyslík, je cokoliv jiného zbytečné. Pro zajímavost - obdobně je tomu třeba u tonutí, nebo při většině otrav léky či drogami apod.

Co se týká vedlejších účinků dýchání z plic do plic, uvádí text opět zcela zavádějící a popletené údaje, vycházející z naprosté neznalosti fyziologie dýchání. Zmiňované vedlejší účinky příliš intenzivní ventilace skutečně existují, ale týkají se prakticky výhradně dýchání samorozpínacím vakem, případěn dýchacím přístrojem.
Dýcháním z plic do plic jich prakticky nelze dosáhnout. Zmiňované "předýchání" s otokem mozku je totiž dané poklesem hladiny oxidu uhličitého při příliš intenzivní, déle trvající "umělé" ventilaci, jenže při dýchání z plic do plic je do postiženého vdechován vydechovaný vzduch zachránce, v němž je hladina oxidu uličitého vůči běžné atmosféře mnohonásobně vyšší a zmiňovaného fenoménu nejde v praxi dosáhnout, nemluvě o tom, že v praxi zachránce zpravidla ani nezachraňuje tak dlouho, aby někoho "stihl" předýchat a kromě toho člověk se zástavou dechu oběhu má v sobě už za pár desítek vteřin trvající zástavy nashromážděno tolik oxidu uhličitého, že jej může rozdávat a ještě mu zbyde.

Naprosté nepochopení se týká i použití resuscitační roušky (minochodem,v lékárničce je předepsaná plastová maska, ale to teď není podstatné) - to i ono je BARIÉROVÁ pomůcka, chránící zachránce před přenosem biologického materiálu od zachraňovaného. Slouží k zabezpečení jednosměrného pohybu vzduchu. Ventil  klade samozřejmě určitý odpor,  ale zdravý zachránce nemá žádný problém ventil masky "prodýchnout". Maska (rouška) naprosto není určena k tomu, aby skrz ní postižený s "dechovými obtíženi" dýchal sám! A ostatně komu maska či rouška nevyhovuje, nemusí ji použít - z hlediska samotné resuscitace nemá žádný význam, je to jen ochranná pomůcka.

MUDr. Ondřej Franěk
Zdravotnická záchranná službaStanovisko pana Lněničky, jehož kontkat je uveden v některých verzích e-mailu

Děkuji, zde je moje stanovisko!

Pravda to sice je, ale nikdy jsem nic takového nenapsal a neautorizoval, byl
to původně přepis i s podpisem autora z tohoto odkazu:http://www.blisty.cz/art/56518.html

Zajímalo by mě, kdo si dovolil to takhle zkomolit! Nejste jediný kdo se mi ozval.

Miloslav Lněnička

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/kruta-pravda-o-nutnosti-tzv-novych-autolekarnicek/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=1124

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé