Rychlé vyhledávání

Reklama

Kdo vede vlčí smečku

První výskyt: 12.2015

Text hoaxu


Česká verze hoaxu 2019

První 3 jsou staří a nemocní, jsou vpředu, aby nastavili tempo celé smečky. Dalších 5 je nejsilnějších a nejlepších, jsou pověřeni ochranou přední strany, pokud dojde k útoku. Ve středu jsou ostatní členové smečky, vždy chráněni před jakýmkoli útokem. Pak následuje ten nejsilnější, který chrání zadní stranu. Poslední je sám, alfa. VELITEL. Ovládá všechno zezadu, zaručuje, že nikdo nezůstane pozadu. Je vždy připraven běžet jakýmkoli směrem, aby chránil, a slouží jako "bodyguard" celé skupině.

Jen pro případ, že by někdo chtěl vědět, co to doopravdy znamená být vůdcem. Nejde o to být vepředu. Znamená to starat se o tým.


Anglická verze hoaxu 2015

A wolf pack: the first 3 are the old or sick, they give the pace to the entire pack. If it was the other way round, they would be left behind, losing contact with the pack. In case of an ambush they would be sacrificed. Then come 5 strong ones, the front line. In the center are the rest of the pack members, then the 5 strongest following. Last is alone, the alpha. He controls everything from the rear. In that position he can see everything, decide the direction. He sees all of the pack. The pack moves according to the elders pace and help each other, watch each other.
Obrázek vlčí smečky

Poznámka redaktora


Fotografie je sice reálná, ale kolující komentář je nepravdivý, smyšlený.


Skutečná fotografie

Fotografii pořídil Chadden Hunter v národním parku Wood Buffalo a dostupná je v dokumentu BBC Frozen Planet – in pictures z roku 2011.

Původní komentář k fotografii:
"A massive pack of 25 timberwolves hunting bison on the Arctic circle in northern Canada. In mid-winter in Wood Buffalo National Park temperatures hover around -40C. The wolf pack, led by the alpha female, travel single-file through the deep snow to save energy. The size of the pack is a sign of how rich their prey base is during winter when the bison are more restricted by poor feeding and deep snow. The wolf packs in this National Park are the only wolves in the world that specialise in hunting bison ten times their size. They have grown to be the largest and most powerful wolves on earth"

Smečka 25 vlků - lovců bizonů v národním parku Wood Buffalo, kde se teploty v zimě pohybují koem -40°C. Vlčí smečka je vedena alfa samicí a putují v jedné vyšlapané stopě, aby šetřili energii. Velikost smečky je známkou toho, jak bohatá je jejich kořist.
Vlci v tomto národním parku jsou jedinými vlky na světě, kteří loví desetkrát větší bizony, než jsou sami. Jsou to nejsilnější vlci na Zemi.

V komentáři na serveru SNOPES byla také připomínka k nepřesnému označení alfa samice. S odkazem na dokument  Alpha Status, Dominance, and Division of Labor in Wolf Packs by takto měla být označena spíše matka, která je pak automaticky nadřazena svým potomkům, ale ne vúdce smečky.


Převzatá fotografie je od roku 2015 šířena se smyšleným komentářem, kde údajně tempo smečky udávají nejstarší a nemocní vlci a ostatní se jim přizpůsobí.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/kdo-vede-vlci-smecku/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=1567

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé