Rychlé vyhledávání

Reklama

Jak přežít infarkt

První výskyt: 06.1999

Text hoaxu

Verze 1

Autor: F. Daniel Rochman, MD, Rochester General Hospital, USA

Jestliže každý z vás, kdo dostane tuto zprávu, ji pošle dál 10 lidem, můžete se vsadit, že zachráníme alespoň jeden život.Dejme tomu, že je čtvrt na sedm večer a vy jedete autem domů (samozřejmě sám) po nezvykle těžké práci. Jste opravdu unaven, není vám dobře a máte pocit marnosti. Náhle pocítíte v hrudi prudkou bolest, která se začne šířit do paže a až do spodní čelisti. Jste jen asi 7 až8 km od nejbližší nemocnice, ale naneštěstí nevíte, zda budete schopen tam dojet.

CO MŮŽETE UDĚLAT ?

Máte kurz první pomoci, ale ten, kdo vás tam učil, vám zapomněl říci, jak ji poskytnout sám sobě. Protože lidé jsou často sami, když utrpí náhlou srdeční příhodu, je tento článek asi na místě.
Člověku, jemuž přestane srdce pravidelně tlouci a který začne omdlévat, zbývá bez cizí pomoci jen asi 10 sekund (!), než ztratí vědomí. Ale takto postižený člověk si může sám pomoci tím, že bude opakovaně a velmi silně kašlat.
Před každým zakašláním je třeba se hluboce nadechnout a kašlat se musí zhluboka a dlouze, jako kdybyste chtěl hluboko z plic vykašlat hlen, a zakašlání je nutno opakovat každé dvě vteřiny, dokud nepřijde pomoc nebo dokud neucítíte, že srdce opět tluče normálně. Hluboké vdechy dodají do plic kyslík a pohyby při kašli stlačují srdce a udržují krevní oběh. Tlak na srdce také pomůže obnovit jeho normální rytmus. Tímto způsobem se oběť srdečního záchvatu dokáže dostat do nemocnice.
Řekněte to co největšímu počtu lidí, může jim to zachránit život !

PROSÍM, BUĎTE TAK LASKAVI A ZAŠLETE TENTO ČLÁNEK CO NEJVĚTŠÍMU POČTU SVÝCH PŘÁTEL.


Verze 2

JAK PŘEŽÍT INFARKT, KDYŽ JE ČLOVĚK SÁM

Spousta lidí je sama bez pomoci, když dostanou infarkt.
Osobě, jejíž srdce bije nepravidelně a která začíná omdlévat, zbývá pouze 10 vteřin, než ztratí vědomí.

CO DĚLAT ??

NEPANIKAŘTE, ALE ZAČNĚTE OPAKOVANĚ KAŠLAT, A TO VELMI ENERGICKY.

HLUBOCE SE NADECHNĚTE PŘED KAŽDÝM ZAKAŠLÁNÍM. KAŠLAT MUSÍTE ZHLUBOKA A DLOUHO, MUSÍ SE VÁM TVOŘIT HLEN HLUBOKO V HRUDI.

NÁDECH A KAŠEL MUSÍ BÝT OPAKOVÁN KAŽDÉ DVĚ VTEŘINY BEZ PŘESTÁVKY, DOKUD NEDORAZÍ POMOC, NEBO DOKUD NEZAČNE SRDCE BÍT OPĚT NORMÁLNĚ.

HLUBOKÝ NÁDECH DOSTANE KYSLÍK DO PLIC, POHYBY PŘI KAŠLÁNÍ ZMÁČKNOU SRDCE A UMOŽŇUJÍ CIRKULACI KRVE. TENTO TLAK NA SRDCE UMOŽŇUJE JEHO NÁVRAT DO NORMÁLNÍHO RYTMU. TÍMTO ZPŮSOBEM SE MOHOU OBĚTI INFARKTU DOSTAT DO NEMOCNICE.

NIKDY SI NEMYSLETE, ŽE VÁS SE TO NETÝKÁ, POKUD JE VÁM MÍŇ NEŽ 25 NEBO 30 LET.
V DNEŠNÍ DOBĚ SE KVŮLI ZMĚNÁM ŽIVOTNÍHO STYLU INFARKT VYSKYTUJE
U LIDÍ VŠECH VĚKOVÝCH SKUPIN!


Ukázka z verze hoaxu v PP prezentaci.

Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby

Jak je to doopravdy se samozáchranou kašláním vysvětluje na serveru ZACHRANNASLUZBA.CZ dr. Ondřej Franěk ze Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy

Z uvedeného článku cituji několik bodů:

  • Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu. Účinek kašle pro udržení funkčního oběhu krve při náhlé zástavě oběhu je skutečně pozorován, ale pouze ve velmi specifické situaci:  jde o epizodické zprávy z katetrizačních laboratoří u pacientů, ležících v klidu na lůžku, jejichž srdeční akce je monitorovaná přístroji a vznik fibrilace je tudíž okamžitě rozpoznán. I za těchto optimálních podmínek (okamžité rozpoznání, klid, poloha vleže minimalizující potřebný tlak krve) může ale tento postup překlenout dobu v řádu sekund nebo nejvýše desítek sekund, nutnou pro provedení defibrilace elektrickým výbojem.
  • Naopak případ udržení funkčního oběhu kašlem v reálném životě mimo výše zmíněné velmi specifické podmínky nebyl nikdy popsán. V experimentu se psy z roku 1982 (Bircher, Safar a spol., Critical Care Medicine No 10, Vol. 2, str. 104 - 107) došlo při uměle navozeném kašlaní po zástavě oběhu k prodloužení doby do úplného vyhasnutí aktivity mozku zhruba na trojnásobek, což by v reálném životě odpovídalo prodloužení intervalu do nástupu bezvědomí u ležícího pacienta z obvyklých 10 sekund na 25 - 30 sekund. S pravděpodobností hraničící s jistotou lze tedy tvrdit, že člověk postižený fibrilací ztratí vědomí dříve, než si vůbec uvědomí, co se děje, a i kdyby začal okamžitě kašlat, vznik bezvědomí oddálí nejvýše o sekundy. 
  • Pokud bychom se tedy v popsané situaci řídili textem mailu a rozhodli pokračovat v jízdě autem, svým jednáním bezprostředně ohrožujeme sebe i své okolí !!!
  • Jakékoliv „preventivní“ intenzivní kašlání při vzniku příznaků infarktu (svíravá bolest za hrudní kostí, opocení, nevolnost, dušnost apod. - viz výše) může naopak vést vlivem zvýšené fyzické námahy ke zhoršení situace - ke zvýšení pravděpodobnosti vzniku náhlé zástavy oběhu.
  • V textu zmiňovaný "JOURNAL OF GENERAL HOSPITAL ROCHESTER" neexistuje. Všeobecná nemocnice v Rochesteru navíc vydala  prohlášení, v kterém odmítá, že by se v posledních 20 letech v jejích oficiálních materiálech objevila jakýkoliv zmínka na toto téma.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/jak-prezit-infarkt/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=219

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé