Rychlé vyhledávání

Reklama

Hlasová zpráva o brufenu a COVID-19

První výskyt: 03.2020

Text hoaxu


Zpráva je sdílená formou zvukové nahrávky ve slovenském jazyce, žena říká text začínající slovy:

"Čauko, prosím ťa, informuj všetkých tvojich ľudí, že v prípade, keby dostanú nejaké jemné teploty, nech v žiadnom prípade neberú brufen..."

Dále se odvolává na zprávu z univerzity z Vídně.


Poznámka redaktora


Zpráva se šíří jako zvuková nahrávka, kterou namluvila žena ve slovenském jazyce. Ve zvukové nahrávce se její autrorka odvolává na obdrženou zprávu z vídeňské univerzity. Ta se od šířených zpráv distancuje nejen na svých stránkách, ale i na Facebooku.


Podobné varování, před užíváním protizánětlivých léků, také vydal francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran na svém twitterovém účtu.
O možných problémech v případě kombinací léků nebo zdravotních potíží (hypertenze nebo diabetes) v souvislosti s COVID-19 se hypoteticky zmiňuje tento článek.

Je potřeba si uvědomit, že se získávájí stále nové informace a poznatky o vlastnostech a léčbě nového druhu viru. Proto situaci určitě neulehčuje hromadné šířený poplašných nebo nepodložených řetězových zpráv, jako například zmiňovaná zvuková nahrávka, odkazující se na neexistující výzkum.

Každý člověk by se měl v případě potíží obrátit na svého lékaře, který by měl znát jeho zdravotní stav. A lékař by mu měl na základě toho doporučit vhodné léky.

Je známé, že kombinace různých léků může svoje účinky nejen rušit, ale i naopak mít škodlivý vliv na zdraví. A to nejen v případě koronaviru.


Doplněno 18.3.2020
Na stránkách Zdravotnického deníku dnes vyšel obsáhlý článek věnující se tomuto tématu: Znamená ibuprofen při infekci COVID-19 riziko? Před šířením dezinformace varuje i SÚKL


Doplněno 19.3.2020

Situace a informace ohledně ibuprofenu je jak na houpačce, tak pro upřesnění:

Pokud se bavíme o hoaxu jako takovém je stále myšlena kolující zvuková nahrávka, kde se žena zaštiťuje neexistujícím vyzkumem vídeňské univerzity a univerzita výzkum popírá.

Co se týká brufenu, ibuprofenu, je mnoho článků a různých doporučení, které se časem upravují a aktualizují jako například již dříve odkazovaný na ScienceAlert.

Na Facebookové stránce WHO vyšel před několika hodinami status s obrázkem platným k 18.3.2020:

Q: Could ibuprofen worsen disease for people with COVID-19?

A: Based on currently available information, WHO does not recommend against the use of of ibuprofen.
WHO is aware of concerns on the use of ibuprofen for the treatment of fever for people with COVID-19. We are consulting with physicians treating the patients and are not aware of reports of any negative effects, beyond the usual ones that limit its use in certain populations


Pokud jde o jakékoliv léky

Každý člověk by se měl v případě potíží obrátit na svého lékaře, který by měl znát jeho zdravotní stav. A lékař by mu měl na základě toho doporučit vhodné léky.




Status na FB profilu organizace WHO https://www.facebook.com/WHO/photos/rpp.154163327962392/2993741384004558/?type=3&theater

Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby

 

ČESKÉ STÁTNÍ ÚŘADY ANI VÝROBCI INFORMACI O TOM, ŽE BY IBUPROFEN ZHORŠOVAL PRŮBĚH COVID-19, NEPOSKYTLI.

Volba léku při nachlazení je vysoce individuální. Ibuprofen je kontraindikován u mnoha pacientů, například s vředovou chorobou nebo užívající léky na ředění krve. Jiné kontraindikace platí pro užívání paracetamolu (pacienti s jaterními potížemi, cirhózou, alkoholici aj.). Další kontraindikace mají léky s obsahem acetylosalicylové kyseliny nebo diklofenaku...

O TOM, JAKÝ LÉK JE PRO VÁS VHODNÝ, SE PORAĎTE SE SVÝM LÉKÁRNÍKEM.

Česká lékárnická komora ve svém statusu na Facebooku
(15.3.2020)





Na sociálních sítích se teď rychle šíří různé varianty zprávy o tom, že pokud se teď nakazíte novým typem koronaviru COVID-19 a vezmete si léky obsahující ibuprofen (Brufen, Ibalgin, APO-Ibuprofen...), váš stav se zhorší a nakonec umřete. Je to nebezpečný hoax. Pro toto tvrzení nejsou žádné přesvědčivé vědecké důkazy. Od této dezinformace se oficiálně distancovala také Univerzitní nemocnice ve Vídni, která je s touto lživou zprávou spojována. https://www.facebook.com/MedizinischeUniversitaetWien/photos/pb.150067155069755.-2207520000../2817591401650637

Jak to snadno poznat?

ZKONTROLOVAT ZDROJ ZPRÁVY
Pokud vám někdo tvrdí, že má známého a ten má sestřenici, která dělá nějaký výzkum, pitvala těla zemřelých, objevila utajovanou studii... zbystřete. Právě takto začínají "zaručené" zprávy, kde se na zrnko pravdy nabalí řada nesmyslů, až jedno od druhého nejde poznat.

PODÍVAT SE NA VĚROHODNÝ ZDROJ INFORMACÍ
Nově vznikl průběžně doplňovaný web O koronaviru https://www.okoronaviru.cz/, jehož obsah hlídají odborníci a odbornice. Užitečný je i web spravovaný Ministerstvem zdravotnictví https://koronavirus.mzcr.cz/

VŠECHNO SE VŽDYCKY VYKECÁ
Doba je online a informace o onemocnění COVID-19 si sdílí vědecké týmy na celém světě a skutečně se pracuje na tom, jak situaci co nejlépe zvládnout. Zkuste si schválně vzpomenout, co se stalo naposledy, když jste o něčem slyšeli, že je to tajné a nesmíte o tom mluvit...


Ludmila Hamplová
Zdravotnický deník
(14.3.2020)



Medizinische Universitaet Wien
Zdroj: Status na Facebooku

Achtung - Fake News

Derzeit werden WhatsApp-Text- und Sprachnachrichten in unterschiedlichen Social Media-Netzwerken verbreitet, die von angeblichen Forschungsergebnissen der "Wiener Uniklinik" rund um die Einnahme von Ibuprofen und einer angeblich damit zusammenhängenden Verstärkung von Covid19-Symptomen berichten. Wir möchten ausdrücklich darauf hinweisen, dass es sich hierbei um Fake News handelt, die in keinerlei Zusammenhang mit der MedUni Wien stehen!


Strojový překlad statusu:

Pozor - fake news

V současné době jsou WhatsApp textové a hlasové zprávy distribuovány po různých sociálních sítích, které hlásí údajné výsledky výzkumu z "Vídeňské univerzitní nemocnice" kolem příjmu ibuprofenu a údajně související posílení příznaků Covid19. Rádi bychom výslovně upozornili, že se jedná o falešné zprávy, které nesouvisí s MedUni Vídeň!

(14.3.2020)




Podobné zprávy

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/hlasova-zprava-o-brufenu-a-covid-19/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=1593

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
Jógové studio Marcel Třebíč Havlíčkovo náb. 37
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé