Rychlé vyhledávání

Reklama

Český e-mail pouze přes Českou poštu

První výskyt: 07.2003

Text hoaxu

Na červnovém zasedání Parlamentu se podařilo do novely zákona o stavebních spořitelnách propašovat krátkou větičku, kterou se změnil zákon o poštovních službách. Česká pošta, státní podnik, získala exkluzivní právo na distribuci elektronické pošty na území ČR.

Co nová situace na poli elektronické pošty přinese? Podle poslanců dojde k naplnění poštovního zákona i v oblasti dosud neorané - na Internetu. Pošta má už mnoho let výhradní právo na doručování určitých formátů listovních zásilek (dopisnice, pohledy apod.). Od nabytí účinnosti novely zákona bude muset každý uživatel Internetu v ČR využívat služby pošty i pro posílání e-mailů. Pro zajištění důvěrnosti a integrity bude muset být od 1. října tohoto roku veškerá pošta od domácích uživatelů a firem posílaná přes Internet opatřena elektronickým a časovým razítkem ČPSP. Pošta proto od srpna spustí pilotní projekt EMIL - e-mail lidem. V krátké době obdrží provozovatelé poštovních serverů soubor pokynů a CD s updaty poštovních serverů. Každý uživatel si bude muset na své poště vyzvednou svůj kvalifikovaný certifikát, aby mu mohla být pošta EMILem doručena. Týká se to všech občanů a cizinců s trvalým pobytem na území ČR. Při vyřizování certifikátů bude Český statistický úřad provádět kontrolu údajů podle dotazníků z nedávného sčítání lidu. Následující sčítání lidu pak bude čistě elektronické - na poště sečtou jen platné certifikáty a je hotovo. Zákon se nevztahuje na elektronickou poštu v rámci firmy. Jakmile však pošta opustí brány podniku, musí být řádně orazítkována, nasměrována do sítě EMIL a řádně zpoplatněna. Nová, o několik tříd vyšší generace služeb není v dnešní době charitou. Ceník, který momentálně připomínkuje Ministerstvo financí, bude rozlišovat několik pásem podle velikosti e-mailu. Snaha je jasná: zamezit bezdůvodnému zahlcení Internetu v ČR. Za e-mail do 50 KB se bude platit 5,72 Kč, do 500 KB to bude za 13,56 Kč a 1 MB vyjde na rovných 14,94 Kč (bez DPH). Posílání větších souborů není přípustné (na poštách pracují většinou ženy a zákoník práce jim zakazuje těžkou práci). Pro poštu to je šance na výdělek v době, kdy se papírová psaníčka už tolik neposílají. Dobrou zprávou je, že se samozřejmě pamatuje i na občany, kteří počítač či podobnou hračku nevlastní. Za příplatek 3 Kč bude e-mail vytištěn a doručen pěším agentem pošty. Z dalších příplatků je zajímavý tzv. dezinfekční (za 1 Kč bude e-mail zbaven virů), časový (1,05 Kč) zajistí doručení e-mailu v předem určený čas. Naprostou novinkou je sebedestrukční sleva 0,66 Kč pro maily, které si příjemce nevyzvedne v určitém časovém období. Ministerstvo informatiky sděluje, že díky standardizaci prostředí elektronické pošty se u nás zabrání šíření virů, spamů a hoaxů. Každý mail bude mít jednoho jednoznačného odesílatele a příjemce. Příslušný návrh na změnu RFC byl již odeslán.

Poznámka redaktora

Mám obavu, že toto opatření by ani náhodou šíření hoaxů nezabránílo. Mnozí spasitelé by asi sáhli (někdy i celkem hluboko) do kapsy, jen aby varovali zbytek světa před velmi nebezpečným a odborníky neodhaleným virem. A šprýmaři - co by pro kus legrace neobětovali...

Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby

A co na to Česká pošta s.p.:
Uvedený text vyšel 22. 7. 2003 v Softwarových novinách jako kurzíva v rubrice "Jedna paní povídala". Už to svědčí o tom, jak dalece ho lze brát vážně.
Autorem je Pavel Rak (pavel.rak@autor.softnov.cz), a jak sám o sobě na závěr článku uvádí: ... "je úředníkem z povolání, pracuje ve velké české počítačové firmě, mnoho let pracuje s počítači, po večerech hraje hry".
Vedení České pošty není nic známo o skutečnostech popisovaných autorem článku.
S pozdravem
Ing. Ladislav Vančura
tiskový mluvčí České pošty, s. p.

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/cesky-e-mail-pouze-pres-ceskou-postu/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=164

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé