Rychlé vyhledávání

Reklama

Infikované jehly na sedadlech

První výskyt: 04.2001

Text hoaxu

Verze 1.

Tato informace muze byt velmi uzitecna:
Stalo se to v Parizi. Pred nekolika tydny v jednom kine si sedla jedna osoba
na neco pichajiciho na sedadle. Kdyz vstala, aby zjistila, co to bylo, nasla
jehlu zapichnutou do sedadla, na ktere byl pripevnen tento vzkaz:
"Prave si byl nakazen HIV". Kontrolni stredisko chorob /v Parizi/ zaznamenalo
v posledni dobe mnoho podobnych pripadu v mnohych dalsich mestech.
Vsechny testovane jehly byly HIV pozitivni. Stredisko taktez udava, ze takoveto
jehly byly nalezeny i na verejnych bankomatech. Zadame kazdeho, aby byl
v takovych pripadech obezretny. Meli byste si pozorne prohlednout kazde
verejne sedadlo/zidli s nejvetsi opatrnosti.
Starostlivy vizualni pohled by mel stacit. Zaroven vas zadame, abyste tuto
zpravu podali co nejvyssimu poctu vasich blizkych, pratel i znamych, ktere
tak upozornite na toto nebezpeci.

Diky.

Vyse uvedena informace byla zaslana Mestskou policii mesta
Vill d Issy Les Moulineaux vsem krajum ve Francii, ktere ji postoupily
do vsech svych mest. Nas pozadali, abychom tuto zpravu rozsirili mezi co
nejpocetnejsi vrstvu lidi. Je to velmi dulezite! Jen si pomyslete: muzete
zachranit zivot jen tim, ze odeslete tuto zpravu dale. Prosim, venujte par
sekund vaseho casu na odeslani tohoto odkazu dale.


Verze 2.

Poprve to bylo zaznamenano v Parizi. Pred nekolika tydny v jednom kine si sedla jedna osoba na neco pichajiciho na sedadle. Kdyz vstala, aby zjistila, co to bylo, nasla jehlu zapichnutou do sedadla, na ktere byl pripevnen vzkaz: "Prave si byl nakazen HIV".

Kontrolni stredisko chorob zaznamenalo v posledni dobe mnoho podobnych pripadu v mnohych dalsich mestech i v PRAZE !!! Vsechny testovane jehly byly HIV pozitivni nebo obsahovaly zhoubny typ zloutenky.

Stredisko taktez udava, ze takoveto jehly byli nalezeny i na verejnych bankomatech a hlavne v dopravnich prostedcich MHD, prevazne v metru. Je vice nez pravdepodobne, ze jehly nastrkavaji HIV nakazeni narkomani.

Zadame kazdeho, aby byl v takovych pripadech obezretny. Meli by jste si pozorne prohlednout kazde verejne sedadlo/zidli s nejvetsi opatrnosti. Starostlivy vizualni pohled by mel stacit.

Zaroven vas zadame, abyste tuto zpravu podali co nejvyssimu poctu vasich blizkych, pratel i znamych, ktere tak upozornite na toto nebezpeci. Je to velmi dulezite!

Jen si pomyslete: muzete zachranit zivot jen tim, ze odeslete tuto zpravu dale.
Prosim, venujte par sekund vaseho casu na odeslani tohoto odkazu dale.

MUDr. Eva Bendova


Verze 3 - slovenská

Striekacky (precitajte si a poslite dalej) Prvy krat to bolo zaznamenane v Parizi. Pred niekolkymi mesiacmi si v jednom kine sadla jedna osoba na nieco pichajuceho na sedadle. Ked vstala, aby zistila, co to bolo, nasla ihlu zapichnutu do sedadla, na ktorej bol pripevneny odkaz: "Prave si bol nakazeny HIV".
Kontrolne stredisko chorob zaznamenalo v poslednej dobe mnoho podobnych pripadov v mnohych dalsich mestach i v Prahe! Vsetky testovane ihly boli HIV pozitivne alebo obsahovali zhubny typ zltacky. Stredisko tiez udava, ze taketo ihly boli najdene i na verejnych bankomatoch a hlavne v dopravnych protriedkoch MHD, hlavne v metre. Je viac nez pravdepodobne, ze ihly nastrkavaju HIV nakazeni narkomani. Ziadame kazdeho, aby bol v takychto pripadoch obozretny. Mali by ste si pozorne prehliadnut kazde verejne sedadlo/stolicku s najvacsou opatrnostou.
Starostlivy vizualny pohlad by mal stacit. Zaroven vas ziadame, aby ste tuto spravu povedali co najvacsiemu poctu vasich blizkych, priatelov i znamych, ktorych tak upozronite na toto nebezpecenstvo. Je to velmi dolezite!
Len si pomyslite: mozete zachranit zivot len tym, ze odoslete tuto spravu dalej.
Prosim, venujte par sekund vaseho casu na odoslanie
tohoto odkazu dalej.

Zdroj: MUDr. Eva Bendova


Verze 4.

VÝZVA

Před několika týdny si sedla jedna dívka v kině na něco píchajícího na sedadle. Když vstala, aby zjistila, co to bylo, našla zapíchnutou jehlu do sedadla, na které byl připevněn vzkaz: "Právě jsi  byl(a) nakažen HIV".

Kontrolní středisko chorob zaznamenalo v poslední době mnoho podobných případu v mnoha  dalších městech, hlavně v Praze.

Všechny testované jehly byly HIV pozitivní nebo obsahovaly zhoubný typ žloutenky. Středisko taktéž udává, že takovéto jehly byly nalezeny i na veřejných bankomatech a hlavně v dopravních prostředcích MHD. Je více než pravděpodobné, že jehly nastrkávají HIV nakažení narkomani.

Žádáme každého, aby byl v takových případech obezřetný. Měli byste si pozorně prohlédnout každé veřejné sedadlo židli s největší opatrností. Starostlivý vizuální pohled by měl stačit.

Zároveň vás žádáme, abyste tuto zprávu podali co nejvyššímu počtu vašich blízkých, přátel i známých, které tak upozorníte na toto nebezpečí.

Je to velmi důležité! Můžete zachránit život jen tím,že odešlete tuto zprávu dále.
Prosím, věnujte pár sekund vašeho času na odeslání tohoto odkazu přátelům a známým, ale i sousedům a kolegům v práci.


Hoax v tištěných novinách: 11.2.2005 - Deník...

Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby

Byl jsem požádán o vyjádření k "problému" jehel, které mají zapichovat nakažení injekční uživatelé drog do sedadel městské hromadné dopravy, laviček a podobných míst, aby tak dále šířili krevně přenosná onemocnění.

Na poplašný vymyšlený řetězový mail (který se v internetovém žargonu nazývá "hoax") s podobným obsahem - jen jehly byly zapíchnuty v sedadlech francouzských kin a nikoliv pražských tramvají - jsem reagoval již před dvěma lety. Koloval po České republice v několika verzích.

Asi tři měsíce po prvním oběhu tohoto mailu českým internetem (od té doby se objevil ještě nejméně třikrát) vykonstruovala televize Nova "causu," podle níž mělo k něčemu podobnému docházet i u nás. Se vší zodpovědností prohlašuji, že šlo o čiročirou lež. Vznikla v předloňské okurkové sezóně jako pokus o aktualizaci zmíněného "francouzského" mailu. jeho "věrohodnost" byla v mailové podobě podpořena neexistujícím pařížským Střediskem pro kontrolu chorob a ve druhé verzi taktéž virtuální dr. Bendovou. Televize Nova použila svých obvyklých prostředků - zahuhlaného hlasu kohosi v uniformě strážníka Městské policie, snímaného kamerou zezadu (městští strážníci na Nově totiž pracují zásadně v anonymitě . Na mé tehdejší maily s dotazy na původ té zprávy zpravodajství TV Nova nereagovalo.

Mou dva roky starou mailovou odpověď na spam již bohužel spláchl čas, takže se ji pokusím shrnout ve třech bodech:

- je technicky téměř vyloučeno zapíchnout do lavičky nebo sedadla městské hromadné dopravy jehlu tak, aby čněla hrotem vzhůru; injekční jehly jsou z neohýbavé oceli a při podobné manipulaci by se zlomily; většina injekčních aplikací drogy je prováděna tzv. inzulinkami (set pevně spojené stříkačky a jehly na jedno použití); i tady je představa o zapíchnutí hrotem vzhůru čirou fantazií
- podobný případ v České republice ani nikde jinde na světě nebyl prokázán a všechny podobné zvěsti pocházejí právě z výše zmíněného mailu
- přestože se v České republice každoročně několi lidí zraní o jehly, pohozené na veřejných prostranstvích typu parku (a v některých případech dokonce na dětských pískovíštích), nedošlo v takových případech podle mých informací dosud ani jednou k nákaze HIV ani hepatitidou B ani hepatitidou C; to je pochopitelné i s ohledem na stabilitu resp. labilitu virů, které tyto nemoci přenášejí a jsou extrémně citlivé na vyschnutí.
K přenosu typicky dochází mezi uživateli drog navzájem sdílením jehel (aplikace toutéž jehlou bezprostředně po předchozí aplikaci jinou osobou) nebo parafernálií. Navíc - pohozená jehla může pocházet také od diabetika. Sběr použitého injekčního náčiní od těchto pacientů není uspokojivě vyřešen.

Právě volně odhozené použité inzulinky příp. jehly ale představují potenciální nebezpečí pro veřejnost a právě na mnohostranné předcházení tomuto reálnému, typicky velkoměstskému jevu bychom se měli soustředit - nikoliv na hoaxy.

MUDr. Tomáš Zábranský PhD.
Narodni monitorovaci stredisko pro drogy a drogove zavislosti
Czech National Focal Point for Drugs and Drug Addiction

Poznámka: autor komentáře se také podílel na přípravě cyklu filmových dokumentů o závislosti Když musíš, tak musíš?Tento hoax je elektronickou verzí fámy (falešná varovná zpráva), šířené původně ústně.
Smyšlená varování o infikovaných jehlách, údajně nastražených narkomany na sedačkách v kině nebo prostředcích veřejné dopravy, se v drtivé většině nezakládají na pravdě a jsou tzv. současnou pověstí (urban legend, contemporary legend). Tyto fiktivní pověsti jsou rozšířeny po celém světě, nemají většinou reálný základ a jsou pouhým produktem kolektivní masové hysterie. Zprávy tohoto typu odrážejí kolektivní obavy a strach moderní společnosti ze sociálních menšin a civilizačních chorob.

První ústně šířené pověsti tohoto typu se objevily v USA v 80. letech 20. století a mezinárodní folkloristikou jsou klasifikovány jako typ Needle Attack Legends (Pověsti o útocích jehlami). Jde o mezinárodně dokumentovanou fiktivní pověst, která se vyvinula z původně americké pověsti AIDS Mary, dokumentované od roku 1986. Po anglickojazyčném internetu se masověji šíří od roku 1998. První evropské verze těchto fám pocházejí pravděpodobně z Nizozemí, přičemž epicentrem, odkud byly následně šířeny dále, byla pravděpodobně Francie. Velmi dobře zdokumentovány jsou i v zemích sousedících s ČR - v Německu, Rakousku a Polsku.

Drtivá většina zpráv tohoto typu se nezakládá na pravdě – jde o pouhý moderní folklor, současnou obdobu starobylých mýtů a legend. Kromě údajných infikovaných jehel nastražených na sedačkách se setkáváme s verzemi, kdy měly být jehly ukryty ve výdejních otvorech automatů na pití, otvorech vracejících mince u telefonních automatů, bankomatech či čerpacích stanicích. Samotné téma ohrožení nastraženými jehlami je prastarým folklorním motivem, který byl zachycen již ve 20. a 30. letech 20. století ve Velké Británii a v tradičním evropském folkloru (např. pohádka o Šípkové Růžence).

K novodobému folkloru tohoto typu včetně této konkrétní fámy viz např. publikace Černá sanitka a jiné děsivé příběhy. Současné pověsti a fámy v České republice. Praha 2006.

PhDr. Petr Janeček
Národní muzeum
Univerzita Karlova, Filozofická fakulta

Podobné zprávy

Doplňující odkazy


Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/infikovane-jehly-na-sedadlech/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=11

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
RigoloKids - kvalitní dětské oblečení a doplňky z prémiových materiálů
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
IMPROVE ACADEMY s.r.o.
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Jóga s Pepou pro začátečníky a pokročilé