Rychlé vyhledávání

Reklama

Končí bezplatné houbaření v ČR?

19.07.2011

Celkem povedený hoax (rozuměj novinářskou kachnu) zveřejnil minulé pondělí ve svém blogu Ondra Kňava pod titulkem Konec bezplatného houbaření v České republice se blíží. Článek je plný nadsázek, kde se například díky zdanění a zpoplatnění hub předpokládá i snížení travičství v Čechách. V rozhovoru s mykologem nebyly opomenuty ani zaměstnanecké výhody, které by se daly zneužít i pro jistou skupinu žen.

Článek v blogu by asi zůstal celkem bez ohlasů, kdyby jej aktivní osoba (horší než třídní nepřítel) neokopírovala a nerozeslala dál e-mailem. Takže se stalo to, co se dá u hoaxů očekávat. Jsou lidé co tomu věří a v panice posílají na všechny možné adresy, další skupinka lidí to raději ani moc nečte, protože houby nesbírají, ale raději to pošle dál - co kdyby... A ostaní? Zase dostávají do schránky zbytečný bordel.

A co na to "spolupachatel" článku:
 "To jsem se zase do něčeho namočil - to je pochopitelně vtip, kolega bloger píše takové věci často, takže jsem nepředpokládal, že by se toho někdo chytil, navíc ten text je záměrně absurdní!"

Avšak nakonec zůstává nezodpovězená otázka, jestli to vše není akce ortodoxních houbařů, kteří pomocí různých fám se mohou snažit eliminovat náhodnou konkurenci...

Doplněno

Reportáž Noční televizní noviny na Nově 20.7.2011 (3.reportáž)

Komentář autora článku

Ahoj!

Na svém blogu (knava.blog.idnes.cz se věnuji hlavně humorným tématům a parodiím v podstatě na všechno. V případě blogu o konci sběru hub zdarma se jednalo o takovou paralelu, co všechno nám naše vláda ještě zpoplatní.  Blog jsem naplnil paradoxními situacemi, co by to všechno obnášelo, včetně zřízení funkce obecního vážiče hub, pracujícího jen ve všední dny.
Pro zpestření jsem oslovil svého známého Jana Borovičku z Mykologické společnosti, kterému jsem zaslal pár otázek k zodpovězení. Honza svými odpověďmi celý blog okořenil, za což mu ještě jednou děkuji.
Na konec blogu jsem ještě zmínil facebookovou skupinu „Skupina za bezplatný sběr hub“, kterou jsme pro srandu založil.
Vůbec mě nenapadlo, že by někdo bral zmíněný blog vážně. První nejistotu přinesla diskuze pod článkem, kdy již asi desetina přispívajících vše vážně vzala. Další nejistota přišla, když se do skupiny na Facebooku začali hlásit lidé a vyzývali zde k bojkotu vlády apod. (Skupina má nyní již 124 členů)

Co se podle mě asi stalo:
Pod mým článkem je vidět počet lidí sdílejících článek na Facebooku, který k dnešnímu dni dosáhl 2274 lidí.
Někteří lidé nejspíš sdíleli článek jako srandu, ale někteří zkrátka srandu nepochopili a domnívali se, že jde o vážnou věc a článek přeposlali dále již jako „seriózní“ informaci.
Někteří možná jednoduše text okopírovali a poslali jej známým emailem. Jestli jako srandu či jako vážně míněnou informaci, to se již asi nedozvím.
Za sebe mohu prohlásit, že jsem svůj blog nepřeposlal  emailem na jedinou adresu, lidé začali šířit text nejspíš zcela spontánně.
Velice zdravím a pozdravuji všechny co chápou dobrou srandu a doufám, že se můj článek nestane inspirací pro naše Ministerstvo Financí jako návod jak vydělat další kováky do děravého rozpočtu, který se právě připravuje :)
 Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Cybersecurity Conference Prague 2020
Projekt E-Bezpečí
MANIPULÁTOŘI.CZ
Internetem Bezpečně
Konference SECURITY
Hustej INTERNET
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Viry.cz
PARANOIA.CZ
AVAST!
Check Point
Safer Internet
ToolStore - Nářadí, nástroje, pomůcky, nože, kvalitní rukavice

Podpořte nás

Bitcoin:
Bitcoin: 183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn
Bitcoin adresa:
183jkMBfXdzYzK93vUPmrchohjLtLb3sDn

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

ZvolSi INFO - Surfařův průvodce po internetu
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
SDRUŽENÍ INTERNETOVÝCH OBCHODŮ  Internet-Shops.cz
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
CZilla
soom.cz
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
SECIT.SK
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Lymfatické centrum Třebíč
JÓGA TŘEBÍČ Jógové centrum v Třebíči.
Doména LEVNAVEJCE.CZ je na prodej.