Cholesterolová le¾
První výskyt: 04.2011
Text hoaxu
Dwight Lundell MD
My lékaøi se v¹ím na¹ím vzdìláním, znalostmi a autoritou si èasto rozvineme dosti velké ego, které nám ztì¾uje pøiznat, ¾e jsme se mýlili. Tak¾e tady to je. Otevøenì pøiznávám, ¾e jsem se mýlil. Jako kardiochirurg s pìtadvaceti lety praxe jsem vykonal více ne¾ 5000 operací srdce, a dnes pøi¹el den, abych napravil svùj omyl lékaøskými a vìdeckými fakty.
Mnoho let jsem praktikoval s dal¹ími prominentními chirurgy oznaèovanými za “tvùrce veøejného mínìní”. Bombardováni vìdeckou literaturou, neustále na semináøích, jsme my tvùrci veøejného mínìní trvali na tom, ¾e onemocnìní srdce je jednoduchým dùsledkem zvý¹ené hladiny cholesterolu v krvi.
Jedinou pøijatelnou léèbou bylo pøedepisování lékù na sni¾ování cholesterolu v krvi a diety s velmi nízkým obsahem tukù. Pochopitelnì jsme trvali na tom, ¾e taková dieta sní¾í hladinu cholesterolu a výskyt onemocnìní srdce. Odchýlení se od tìchto doporuèení bylo pova¾ováno za kacíøství a mohlo dokonce vést k ¾alobì.
Nefunguje to!
Tato doporuèení ji¾ nejsou vìdecky ani morálnì obhajitelná. Pøed nìkolika lety bylo zji¹tìno, ¾e skuteèným dùvodem onemocnìní srdce jsou zánìty stìn tepen, a toto zji¹tìní vede pomalu ke zmìnì zpùsobù, jakým budou onemocnìní srdce a dal¹í chronické nemoci léèeny.
Dlouho zavedená dietární doporuèení vytvoøila epidemii obezity a cukrovky, jejich¾ následky porá¾í úmrtností, lidským utrpením a ekonomickými následky jakoukoliv epidemii moru v historii.
Aèkoliv 25% lidí bere drahé statiny, a aèkoliv jsme sní¾ili mno¾ství tuku v potravì, tento rok zemøe na onemocnìní srdce více Amerièanù ne¾ kdykoliv døíve.
Statistici z American Heart Association ukazují, ¾e 75 miliónù Amerièanù trpí onemocnìním srdce, 20 miliónù má cukrovku, a 57 miliónù je jí ohro¾eno. Tyto nemoci postihují stále mlad¹í a mlad¹í lidi ve stále vìt¹ím a vìt¹ím mno¾ství.
Jednodu¹e øeèeno, pokud by nebyly v tìle pøítomny zánìty, není mo¾né, aby se na stìnách tepen usazoval cholesterol a zpùsoboval onemocnìní srdce a mrtvice. Bez zánìtù by se cholesterol pohyboval volnì tìlem, jak to pøíroda zamý¹lela. Jsou to zánìty, kvùli kterým se cholesterol usazuje.
Zánìt není nic komplikovaného - je to jednodu¹e pøirozená obrana tìla pøed nepøáteli, jako jsou bakterie, toxiny nebo viry. Zánìt je dokonalý ve své funkci ochrany tìla pøed tìmito bakteriálními a virovými vetøelci. Nicménì pokud tìlo neustále vystavujeme zranìním toxiny nebo potravou, k jejímu¾ pøíjmu není uzpùsobeno, dojde k nìèemu, èemu se øíká chronický zánìt. Chronický zánìt je pøesnì tak ¹kodlivý, jako je akutní zánìt prospì¹ný.
Který rozumný èlovìk by se vìdomnì vystavoval potravinám a jiným látkám, o kterých ví, ¾e po¹kozují jeho tìlo? Dobøe, mo¾ná kuøáci, ale ti se k tomu alespoò rozhodli dobrovolnì.
My ostatní jsme se jednodu¹e dr¾eli doporuèené stravy, která obsahuje nízké mno¾ství tukù a vysoké mno¾ství polynesaturovaných olejù a sacharidù, ani¾ bychom vìdìli, ¾e neustále po¹kozujeme své tepny. Toto opakované po¹kozování vede ke vzniku chronických zánìtù, které vedou k onemocnìní srdce, mrtvicím, cukrovce a obezitì. Je¹tì jednou to zopakuji. Poranìní a zánìty na¹ich tepen jsou zpùsobovány nízkotuènou dietou, která nám byla po léta doporuèována zdravotní vìdou.
Co je nejvìt¹ím viníkem chronických zánìtù? To je jednoduché, je jím pøebytek jednoduchých vysoce zpracovaných sacharidù (cukr, mouka a v¹echny produkty, které jsou z nich vyrobeny) a nadmìrná konzumace omega-6 rostlinných olejù, jako jsou sójový, kukuøièný a sluneènicový, které se nachází v mnoha zpracovaných potravinách.
Pøedstavte si na chvíli, ¾e drsným kartáèem opakovanì pøejí¾díte pøes svojí kù¾i, dokud nezèervená a nezaène takøka krvácet. Øeknìme, ¾e to budete dìlat nìkolikrát dennì po dobu pìti let. Pokud doká¾ete sná¹et bolestivé kartáèování, budete mít nakonec na kù¾i krvácející, oteklou infikovanou oblast, její¾ stav se bude s ka¾dým dal¹ím kartáèováním zhor¹ovat. To je dobrý zpùsob, jak si pøedstavit proces zánìtu, který mù¾e právì teï probíhat ve va¹em tìle.
Bez ohledu na to, kde k zánìtu dojde, jestli uvnitø nebo na povrchu va¹eho tìla, jde v¾dy o toté¾. Nahlédl jsem do tisícù a tisícù tepen. Nemocná tepna vypadá, jako by nìkdo vzal kartáè a opakovanì rozdíral její stìny. Nìkolikrát dennì vytváøejí potraviny, které jíme, malá zranìní, na nì¾ na¹e tìlo opakovanì odpovídá tvorbou zánìtù.
Aèkoliv máme rádi sladkou chu» koblihy, na¹e tìlo na ní odpovídá poplachem, jako by dorazil nepøítel vyhla¹ující válku. Potraviny plné cukru a jednoduchých sacharidù, nebo zpracované s omega-6 oleji, aby vydr¾ely déle v regálech supermarketù, jsou ji¾ dlouhou dobu základem na¹í stravy. Tyto potraviny pomalu ka¾dého otravují.
Jak vede snìzení obyèejné koblihy ke tvorbì zánìtu a nemoci?
Pøedstavte si, ¾e vylijete na svojí klávesnici sladký sirup, a získáte pøedstavu o tom, co se stane ve va¹ich buòkách. Kdy¾ sníme jednoduché sacharidy jako cukr, hladina cukru v krvi rychle vzroste. V odpovìdi na to zaène na¹e slinivka vyluèovat inzulín, aby tento cukr pøesunul do bunìk, kde bude uskladnìn jako zásoba energie. Pokud jsou buòky plné a dal¹í glukózu nepotøebují, odmítnou jí.
Pokud va¹e plné buòky extra glukózu odmítnou, hladina cukru v krvi roste, co¾ vede k dal¹í produkci inzulínu, a cukr je promìnìn na tuk a uskladnìn v tukových tkáních.
Co má toto v¹echno spoleèného se zánìty? Hladina cukru v krvi je udr¾ována ve velmi úzkém rozsahu. Nadbyteèné molekuly cukru se toti¾ navazují na rùzné bílkoviny, které poté po¹kozují stìny tepen. Tato opakovaná po¹kození vedou k tvorbì zánìtù. Kdy¾ si nìkolikrát dennì zvednete hladinu cukru v krvi, je to stejné, jako byste si rozdírali vnitøky va¹ich citlivých tepen.
I kdy¾ to nevidíte, buïte si jistí, ¾e k tomu dochází. Bìhem pìtadvaceti let jsem vidìl více ne¾ 5000 pacientù, kteøí mìli v¹ichni jedno spoleèné - zánìty ve svých tepnách.
Vra»me se zpìt ke koblize. Tato nevinnì vypadající dobrota obsahuje nejen cukr, ale byla také upeèena v jednom z mnoha omega-6 olejù, napøíklad v sójovém. Brambùrky a hranolky jsou peèeny v sójovém oleji. Zpracované potraviny jsou vyrábìny s omega-6 oleji, aby se prodlou¾ila jejich ¾ivotnost v supermarketech. Aèkoliv patøí omega-6 oleje mezi esenciální - jsou souèástí ka¾dé bunìèné stìny, která kontroluje výmìnu látek mezi vnitøkem buòky a okolím - musí být konzumovány ve správném pomìru k omega-3 olejùm.
Pokud se tato rovnováha posume ve prospìch pøíli¹né konzumace omega-6 olejù, bunìèné membrány produkují chemikálie zvané cytokiny, které pøímo zpùsobují zánìty. Dne¹ní strava obsahuje extrémní nepomìr mezi tìmito oleji. Nerovnováha se pohybuje mezi 15:1 a¾ ke 30:1 ve prospìch omega-6. To znamená obrovské mno¾ství cytokinù zpùsobujících zánìty. Optimální a zdravý pomìr by mìl být 3:1.
Aby to bylo je¹tì hor¹í, nadbyteèná váha, kterou sebou díky tìmto podravinám nosíte, vede ke tvorbì pøeplnìných tukových bunìk, které produkují velké mno¾ství prozánìtlivých chemikálií, které zhor¹ují po¹kození zpùsobená vysokou hladinou cukru v krvi. Proces, který zaèal koblihou, se promìní v zaèarovaný kruh, který vede k onemocnìní srdce, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a nakonec Alzheimerovì nemoci.
Nelze utéct pøed skuteèností, ¾e èím více konzumujeme pøipravených a zpracovaných potravin, tím více si ka¾dý den pøidáváme k zánìtùm. Lidské tìlo nebylo navr¾eno ke zpracování potravin plných cukrù a omega-6 olejù.
Existuje pouze jediný zpùsob, jakým lze zánìty odstranit, a tím je návrat k potravinám bli¾¹ím k jejich pøírodnímu stavu. K budování svaloviny potøebujete jíst více bílkovin. Vybírejte si sacharidy, které jsou velmi komplexní, jako napøíklad ovoce a zeleninu. Omezte nebo eliminujte zánìtlivé omega-6 oleje jako kukuøièný a sójový, a zpracované potraviny, které je obsahují. Jedna l¾íce kukuøièného oleje obsahuje 7,280 miligramu omega-6. Sójový ho obsahuje 6,940 mg. Pou¾ívejte místo nich olivový olej nebo máslo vyrobené z mléka krav ¾ivených trávou.
®ivoèi¹né tuky obsahují ménì ne¾ 20% omega-6 a jsou mnohem ménì zánìtlivé ne¾ údajnì zdravé rostlinné oleje. Zapomeòte na “vìdecká fakta”, která vám byla po dlouhou dobu vtloukána do hlavy. Vìdecká fakta, podle kterých saturované rostlinné tuky zpùsobují onemocnìní srdce ve skuteènosti neexistují. Vìdecká fakta, podle kterých zvy¹ují saturované tuky hladinu cholesterolu v krvi jsou také velmi slabá. A proto¾e víme, ¾e cholesterol není pøíèinou onemocnìní srdce, jsou dnes obavy ze saturovaných tukù je¹tì absurdnìj¹í.
Cholesterolová teorie vedla k beztuèným nebo nízkotuèným doporuèením, která dále vedla ke vzniku potravin, které nyní zpùsobují epidemii zánìtù. Medicína udìlala obrovskou chybu, kdy¾ doporuèovala lidem, aby se vyhýbali saturovaných tukùm a upøednostòovali potraviny s vysokým obsahem omega-6 olejù. Nyní máme epidemii zánìtù tepen, která vede k onemocnìním srdce a dal¹ím tichým zabijákùm.
Co mù¾ete udìlat je dát pøednost skuteèným potravinám, které jedla va¹e babièka, a vyhnout se tìm, které nosí va¹e matka z regálù supermarketu plných zpracovaných potravin. Eliminací zánìtlivých potravin a pøidáním esenciálních ¾ivin z nezpracovaných potravin mù¾ete odstranit po¹kození va¹ich tepen zpùsobené dne¹ní typickou stravou.
Vyjádøení odborníka nebo zainteresované osoby
Cholesterolová le¾ neøíká pravdu
ZDROJ: http://www.fzv.cz/fzv/aktivity/clanky/odborne-clanky/203-cholesterolova-lez-nerika-pravdu-.aspx
V poslední dobì se zejména po internetu ¹íøí èlánek amerického lékaøe Dwighta Lundella, který se v nìm vìnuje problematice léèby cholesterolu pomocí diety s velmi nízkým obsahem tukù. Ve svém stanovisku odmítá souèasný názor lékaøské veøejnosti, ¾e dieta s velmi nízkým obsahem tuku pøispívá ke sni¾ování hladiny cholesterolu v krvi a omezování výskytu srdeèních onemocnìní. Skuteèným dùvodem onemocnìní srdce jsou podle nìj zánìty stìn tepen, vyvolané pøebytkem jednoduchých sacharidù (cukr, mouka a produkty, které jsou z nich vyrobeny) a nadmìrnou konzumací omega-6 rostlinných olejù (jako jsou sójový, kukuøièný a sluneènicový) a potravin z nich vyrobených.
Jako jediné mo¾né øe¹ení, jakým lze zánìty odstranit, dr. Dwight Lundell vidí návrat k potravinám bli¾¹ím k jejich pøírodnímu stavu. Doporuèuje zaøadit do jídelníèku vedle bílkovin komplexní sacharidy, napø. ovoce a zeleninu a omezovat potraviny, které obsahují omega-6 oleje. Místo nich doporuèuje olivový olej nebo máslo vyrobené z mléka krav ¾ivených trávou.
Názor odborníkù
„V látkové výmìnì lipidù a jejich vztahu k onemocnìní cévní stìny je¹tì zùstává celá øada nepoznaných aspektù. Nicménì je málokterá oblast v medicínì, kde by panovala tak ¹iroká shoda mezi experimentálními, klinickými a epidemiologickými daty, jako právì v této oblasti,“ reaguje na kontroverzní èlánek MUDr. Jan Pi»ha, místopøedseda Fóra zdravé vý¾ivy a vedoucí laboratoøe pro výzkum aterosklerózy v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). „Naprostá vìt¹ina tìchto dat potvrzuje vliv èástic (nazývaných LDL) pøená¹ejících cholesterol v krvi na vznik a komplikace aterosklerózy. Zánìtlivé procesy jsou u naprosté vìt¹iny pacientù zøejmì a¾ druhotným projevem aterosklerotických zmìn. Navíc bylo opakovanì prokázáno, ¾e sní¾ení cholesterolu jak dietními, tak pøedev¹ím farmakologickými opatøeními doslova zachraòuje ¾ivoty rizikových osob a pacientù. V uvedeném èlánku byla vìt¹ina doposud známých a spolehlivì získaných fakt ignorována. Proto tento èlánek pova¾uji za naprosto nedùvìryhodný a zcela nesprávnì zamìøený pouze na jedinou diskutovanou oblast zánìtlivých zmìn cévní stìny", uzavírá svùj komentáø MUDr. Jan Pi»ha.“
Obdobnì reaguje i Doc.MUDr.Vìra Adámková,CSc.z Pracovi¹tì preventivní kardiologie IKEM, která k uvedeným tvrzením dodává: „Musím øíci, ¾e si velmi vá¾ím názoru kteréhokoli kolegy, je-li podpoøen validními daty. Cholesterol je látka tìlu vlastní a bez nìj by nebylo mo¾né zabezpeèit funkci mnoha ¾ivotnì dùle¾itých pochodù. V uvedeném èlánku D. Lundell hovoøí o svém dojmu o vztahu cholesterolu a kardiovaskulárních chorob. Musím v¹ak pøipomenout, ¾e kdybychom léèili podle vlastních dojmù, vrátili bychom se v léèbì o nìkolik století zpìt. Analyzujeme-li data získaná seriózním výzkumem v Èeské republice, jasnì z nich vyplývá, ¾e v prùbìhu posledních cca 20 let do¹lo k zásadnímu (tedy statisticky významnému) poklesu hladiny celkového cholesterolu a ¾e ji¾ více ne¾ 20 let je jasnì dokazatelný pokles úmrtí následkem onemocnìní obìhového systému u mu¾ù i ¾en.“
Závìr
Pro objektivní posouzení tvrzení, uvedených v èlánku Cholesterolová le¾, je nutné vzít v úvahu nìkolik dùle¾itých aspektù. Za prvé je nutné si uvìdomit, ¾e doktor Lundell vychází ze situace panující ve Spojených státech amerických, kde na základì masivní lékaøské kampanì do¹lo sice k nahrazování „¹patných“ nasycených mastných kyselin, ale jako náhrada byly pou¾ity sacharidy, nikoliv jiné, vhodnìj¹í tuky (tzv. „dobré“, pøevá¾nì rostlinného pùvodu). V takovém pøípadì pak vysoká konzumace sacharidù spojená s konzumací nasycených mastných kyselin a transmastných kyselin za souèasnì nízké konzumace nenasycených mastných kyselin, pùsobí na lidské zdraví opravdu negativnì. Za druhé je tøeba zohlednit, ¾e pøíèina zánìtù není ve vysoké konzumaci omega 6 mastných kyselin, ale v nízké konzumaci omega 3 nenasycených mastných kyselin. Vý¾ivová doporuèení WHO/FAO z bøezna 2010 sice nedoporuèují vìnovat pozornost pomìru tìchto mastných kyselin, pouze zdùrazòují, ¾e je potøeba zajistit jejich dostatek ve stravì na úkor tzv. „¹patných“ tukù, ale pokud je zaji¹tìn dostateèný pøíjem omega 3 mastných kyselin, není prozánìtlivé pùsobení omega 6 mastných kyselin v odborné literatuøe prokázáno. Naopak nìkteré studie ukazují, ¾e za podmínek dostateèného pøíjmu omega 3 mastných kyselin pùsobí i omega 6 mastné kyseliny protizánìtlivì. Je proto potøeba v dostateèném mno¾ství konzumovat obì skupiny vícenenasycených kyselin. Obì jsou pro na¹e tìlo nezbytné, ale proto¾e si je tìlo neumí vyrobit samo, musíme je dodávat stravou (jejich zdrojem jsou napø. ryby, oøí¹ky, margaríny apod.)
Adresa stránky: http://www.hoax.cz/retezove-emaily/cholesterolova-lez/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=retezove-emaily&action=hoax_detail&id=1142