Rychlé vyhledávání

Reklama

Zjistěte proč zvolit ESET


Neberte stopaře

První výskyt: 09.2004
Jedna celkem drsna historka
Jedna znama byla nakupovat v hypernove v Pruhonicich, asi v devet vecer. Kdyz skladala veci do auta, prisel za ni chlapek - seriozni pan kolem padesatky, v obleku, s diplomatkou. Ze pry tam mel nejaky jednani a bohuzel mu ujel posledni autobus, tak jestli by ho nevzala na Opatov, pokud jede tim smerem. Ona rekla ze ne, at se nezlobi a manik jako ze OK, ze nevadi, ze to chape.
Kdyz odjizdela, tak tam porad jeste byl, takze se ji ho zzelelo a vzala ho.
Manik hodil diplomatku dozadu a nastoupil. Kdyz zastavili na krizovatce na cervenou, zeptal se, jestli by ji nevadilo, kdyby si radsi sednul dozadu, ze pry se mu dela vepredu spatne. Kdyz vystoupil, blikla zelena, ona najednou asi dostala strach a proste mu ujela.
Doma to vypravela manzelovi, ten ji samozrejme vynadal, ze je uplne blba, ze ho tam tak nechala a co ted jako s tou jeho taskou.. Tak jeli na policii, at to treba predaji oni, nebo neco. Policajti tu diplomatku otevreli.
Nebylo v ni vubec nic, jen rukavice a ocelova struna.

Vyjádření odborníka nebo zainteresované osoby

Tento hoax je elektronickou verzí pověsti (fiktivní folklorní příběh), šířené původně ústně.

Jedná se o smyšlenou historku, rozšířenou po celém světě od 70. let 20. století a vedle ústního přenosu předávanou i v médiích a pomocí internetu. Tento fiktivní příběh, který se ve skutečnosti nikdy nestal, je jednou z nejrozšířenějších současných pověstí (urban legend, contemporary legend), mezinárodní folkloristikou označovanou jako The Killer at the Backseat (Vrah na zadním sedadle). Tato fiktivní pověst je rozšířená po celém světě, nemá žádný reálný základ a je pouhým produktem kolektivní masové hysterie. Odráží pouze kolektivní obavy a strach moderní společnosti z násilné kriminality.

Tato smyšlená histora, kolující doslova po celém světě ve stovkách variant a desítkách verzí, byla poprvé zachycena v USA v 60. letech 20. století, od 70. let je známá i ve Velké Británii. V české ústní tradici jsou verze této pověsti známé již od 80. let 20. století. Tato konkrétní varianta, ve které používá fiktivní vrah škrtící strunu, byla poprvé zachycena v letech 1996-1998 na jižní Moravě, lokalizace příběhu do okolí hypermarketu je známá od konce 90. let 20. století. V současnosti je vyprávěna o desítkách míst po celé České republice, na kterých se údajně měla odehrát (Praha, Brno, Mladá Boleslav, Ostrava…). Celý příběh je samozřejmě smyšlený a jedná se o typickou ukázku moderního strašidelného folkloru, současné obdoby starobylých mýtů a legend.

Detailní rozbor této i dalších pověstí viz např. publikace Černá sanitka a jiné děsivé příběhy. Současné pověsti a fámy v České republice. Praha 2006.

PhDr. Petr Janeček
Národní muzeum
Univerzita Karlova, Filozofická fakulta

Doplňující odkazy

 
Adresa stránky: http://www.hoax.cz/hoax/neberte-stopare/
Alternativní odkaz: http://www.hoax.cz/index.php?section=hoax&action=hoax_detail&id=281

Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání 2017 - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Viry.cz
Konference SECURITY
Projekt E-Bezpečí
Hustej INTERNET
MANIPULÁTOŘI.CZ
PARANOIA.CZ
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Safer Internet
Check Point
AVAST!
Konference iCT Day - 2016 - Bezpečnost kyberprostoru
3. E-mailing konference v Praze

Podpořte nás

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

CZilla
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
Jak na web
SDRUŽENÍ INTERNETOVÝCH OBCHODŮ  Internet-Shops.cz
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
spamy.cz
soom.cz
Antivirové centrum
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
SECIT.SK
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Levna-vejce