Rychlé vyhledávání

Reklama

Zjistěte proč zvolit ESET


Chraňme děti společně před kyberšikanou

16.09.2011
Tisková zpráva Lamantine Software

Firma Lamantine Software, výrobce populárního programu Sticky Password, reaguje na rostoucí případy kyberšikany mezi školáky a v této souvislosti vydává pro rodiče zásadní doporučení, jak takovým případům předcházet. Podle výzkumu projektu E-Bezpečí je kyberšikaně vystavena téměř polovina českých školáků. Ti musejí snášet jak nadávky a ponižování realizované prostřednictvím e-mailů nebo sociálních sítí, tak i vyhrožování, vydírání či útoky na jejich elektronické účty.

Právě cizí elektronická konta zneužívají nelítostní spolužáci ke kyberšikaně často a s oblibou. Mnoho dětí totiž nemá představu o citlivé povaze osobních údajů a o možnostech jejich zneužití. Podle výzkumu jsou celé dvě třetiny dotazovaných dětí dokonce ochotny sdílet své osobní údaje s lidmi, které znají pouze z virtuální komunikace realizované na internetu.

Podle ředitele společnosti Lamantine Software Petra Bílka je prvním krokem v boji proti kyberšikaně poučení dětí o internetové bezpečnosti. "Problematika elektronické šikany se neustále rozšiřuje, ale existují způsoby, jak proti ní bojovat. Rodiče musí dětem říci, jak nakládat se svými účty na sociálních sítích či e-mailu a především zdůrazňovat, že hesla nesmí znát nikdo jiný, než ony samy. Tato hesla by přitom měla být silná, bezpečná a těžko odhadnutelná," říká Petr Bílek.

Rodiče by tedy měli svým dětem na začátku školního roku připomenout varování před kyberšikanou a ztrátou identity, na něž upozorňují bezpečnostní experti z firmy Lamantine Software:
  •  heslo k internetovému účtu či PIN mobilního telefonu se v cizích rukách může stát zbraní
  • vše, co člověk uveřejní na sociálních sítích, jako je Facebook, Lidé či Líbímseti - ať už jde o fotku, datum narození či jméno domácího mazlíčka, na internetu zůstane i po vymazání těchto údajů
  • bezpečné heslo je takové, které je dostatečně dlouhé, složené z malých i velkých písmen a číslic
  • používání jednoho hesla k více účtům není bezpečné
  • jedním z důležitých součástí ochrany (nejen) dětí před zcizením a zneužitím osobních údajů je používání programu pro správu hesel. Chránit svá hesla totiž znamená chránit se proti kyberšikaně

O projektu E-Bezpečí
Projekt E-Bezpečí je celorepublikový projekt zaměřený na prevenci, vzdělávání, výzkum, intervenci a osvětu spojenou rizikovým chováním na internetu a souvisejícími fenomény. Projekt je realizován Centrem prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého ve spolupráci s dalšími organizacemi. Projekt se zaměřuje na nebezpečné internetové fenomény, které ohrožují jako děti, tak i dospělé uživatele internetu.
http://www.e-bezpeci.cz
 
O Lamantine Software
Lamantine Software a.s. se specializuje na vývoj aplikací v oblasti počítačové bezpečnosti. Cílem firmy je vývoj výjimečného softwaru, který bude nejen praktický a užitečný, ale zároveň i uživatelsky přívětivý. Ve společnosti Lamantine Software, uplatňují své znalosti zkušení specialisté z oboru informační bezpečnosti.
http://www.stickypassword.cz


Naši partneři

Týdny mediálního vzdělávání 2017 - NA PRAVDĚ ZÁLEŽÍ
Viry.cz
Konference SECURITY
Projekt E-Bezpečí
Hustej INTERNET
MANIPULÁTOŘI.CZ
PARANOIA.CZ
NEŠLAPE.CZ - NEŠLAPE Vám počítač? Odvirování PC, zrychlení počítače, ...
Safer Internet
Check Point
AVAST!
Konference iCT Day - 2016 - Bezpečnost kyberprostoru

Podpořte nás

Ikona pro Vás

HOAX.cz

Hoax.cz je archivován

WebArchiv - archiv českého webu

Doporučujeme

CZilla
No More Ransom! Dekryptovací nástroje.
Právě dnes
SDRUŽENÍ INTERNETOVÝCH OBCHODŮ  Internet-Shops.cz
Antivirové centrum
ER.cz - Přesměrování pro Váš web zdarma
soom.cz
Včelařství Špaček - kvalitní med a včelí produkty
SECIT.SK
Holičství, pánské kadeřnictví v Třebíči
Levna-vejce